, 03.04.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. PAP/Marcin Obara

Minister cyfryzacji: chcemy stawiać na sztuczną inteligencję

Kierunkami na przyszłość dla resortu będzie rozwój sztucznej inteligencji, cyfrowej higieny i rozwijanie kompetencji cyfrowych - poinformował minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w środę na konferencji prasowej podsumowującej pierwsze 100 dni rządów.

  • 20.03.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (P) i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (L) podczas konferencji prasowej dotyczącej wspólnego podpisania Quantum Pact w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, 20 bm. w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. Quantum Pact to Europejska Deklaracja dotycząca Technologii Kwantowych. PAP/Radek Pietruszka
    Technologia

    Minister cyfryzacji i minister nauki podpisali Quantum Pact

    Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podpisali w środę Europejską Deklarację dot. Technologii Kwantowych (Quantum Pact).

  • 02.03.2023. Na zdjęciu Antoni Rytel. PAP/Radek Pietruszka
    Ludzie

    Antoni Rytel został pełnomocnikiem MEiN do spraw transformacji cyfrowej

    Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powołał wicedyrektora programu GovTech Polska w KPRM Antoniego Rytla na funkcję Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki do spraw transformacji cyfrowej - poinformowało w środę MEiN.

  • 17.07.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (C), profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Krzysztof Kowalczyk (2P) oraz rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska (2L) podczas Inauguracji Projektu Lubelskiej Unii Cyfrowej „Lubelska Unia Cyfrowa Wykorzystanie rozwiązań cyfrowych i sztucznej inteligencji w medycynie – projekt badawczy” w Audytorium Maximum Collegium Novum w Lublinie.  PAP/Wojtek Jargiło
    Zdrowie

    Lublin/ Szef MEiN przekazał 25 mln zł na projekt Lubelskiej Unii Cyfrowej

    Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował w poniedziałek o przekazaniu 25 mln zł na projekt badawczy dotyczący wykorzystania rozwiązań cyfrowych i sztucznej inteligencji w medycynie w ramach Lubelskiej Unii Cyfrowej.

  • 25.11.2022. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jacek Popiel PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Prof. Popiel: Pandemia przyczyniła się do przyspieszenia cyfryzacji uczelni

    Co prawda studenci powrócili na uczelnie, ale wiele rozwiązań z czasów pandemii COVID-19 zostało z nami. Cyfrowe narzędzia znacząco usprawniły prowadzenie zajęć i pracę administracji uniwersyteckiej – powiedział PAP rektor UJ i wiceprzewodniczący KRASP prof. Jacek Popiel.

  • Źródło: Adobe Stock

    Część cyfrowych rozwiązań z czasów pandemii ma szansę pozostać na uczelniach na dłużej

    Część cyfrowych rozwiązań, które wdrożono w związku z COVID-19, usprawniających pracę uczelnianej administracji, m.in. w dziekanatach, ma szansę pozostać również w okresie po pandemii – powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Forum Dziekanatów dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska.

  • Fot. Fotolia

    Badaczka: cyfrowe media wykorzystujmy w muzeach rozsądnie

    Hologramy, wizualizacje na tabletach i inne cyfrowe obrazy mogą przedstawiać zniekształcony obraz przeszłości. Mimo to coraz częściej są wykorzystywane w muzeach, również o profilu archeologicznym. O pułapkach w wykorzystywaniu takich technologii opowiada PAP Monika Stobiecka.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Literaturoznawca w świecie big data

    Nowe technologie dostarczają humanistom interesujących i nieoczywistych narzędzi pracy. O tym, jak mogą one wspomóc analizę tekstów literackich opowiada PAP dr Maciej Maryl z Centrum Humanistyki Cyfrowej, działającego przy Instytucie Badań Literackich PAN.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Literaturoznawca w świecie big data

    Nowe technologie dostarczają humanistom interesujących i nieoczywistych narzędzi pracy. O tym, jak mogą one wspomóc analizę tekstów literackich opowiada PAP dr Maciej Maryl z Centrum Humanistyki Cyfrowej, działającego przy Instytucie Badań Literackich PAN.

  • Fot. Fotolia

    Lista zakupów przyszłości; polska aplikacja zakupowa ma zawojować świat

    Aplikacja zakupowa Listonic stworzona przez absolwentów Politechniki Łódzkiej to najczęściej pobierany tego typu program na rynkach anglojęzycznych. Ma jeszcze kilka innych wersji językowych i będą kolejne - w tym indonezyjska i hindi. Autorzy mają wizję listy, która domyśli się, co chcemy kupić.

Najpopularniejsze

  • Adobe Stock

    Neurony Zełeńskiego i Tokarczuk - pojedyncze ludzkie komórki mózgowe w akcji

  • Ekspert: „polski smog” szczególnie groźny dla układu krążenia

  • Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

  • Polacy na tropie przyczyn long COVID

  • Poznańscy naukowcy przeprowadzili badania nad boreliozą u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Lek, który pomaga rzucić wapowanie

  • Kazachstan/ Unikalny rezerwat przyrody z listy UNESCO domem dla wielu rzadkich gatunków

  • Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Copernicus: kwiecień 2024 był najgorętszy w historii

  • Sztuczna inteligencja wydaje się bardziej moralna od ludzi

Fot. Adobe Stock

Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

Studenci Politechniki Warszawskiej pracują nad trzecim nanosatelitą PW-Sat3, którego zadaniem ma być test autorskiego napędu, umożliwiający sprawną deorbitację i manewry na orbicie. Start planowany jest na jesień 2025 r. Prace opóźniła pandemia i brak stabilnego finansowania.