Częstochowa / Międzynarodowa wystawa wynalazków na Politechnice

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Politechnika Częstochowska zaprasza 29 czerwca na wystawę 120 wynalazków i innowacyjnych technologii opracowanych przez naukowców z różnych państw takich jak: Polska, Indonezja, Kanada, USA, Malezja, Rumunia, Ukraina, Kambodża, Tajwan.

29 czerwca br. na Politechnice Częstochowskiej będzie można odwiedzić niecodzienną wystawę. Na wydziale Inżynierii mechanicznej zaprezentowanych zostanie 120 wynalazków i innowacyjnych technologii opracowanych przez naukowców z różnych krajów.

"Zainteresowanie wydarzeniem ze strony potencjalnych wystawców przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Przygotowaliśmy się na 100 wystawiających, zgłosiło się ich dużo więcej. Rozszerzyliśmy zatem ich liczbę do 120, ale i tak niektórych chętnych musieliśmy odrzucić. Międzynarodowe jury wyłoni 10 laureatów głównej nagrody Grand Prix, którym wręczony zostanie puchar. Wynalazcy i innowatorzy pochodzą w tym roku z kilkunastu państw, m. in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Indonezji, Malezji, Ukrainy, Rumunii, Tajwanu i Kambodży” – powiedział PAP przewodniczący komitetu organizacyjnego dr. hab. inż. Marcin Nabiałek, profesor Politechniki Częstochowskiej.

W konkursie zaprezentowane zostaną rozwiązania z dziedziny implantów i protetyki medycznej, biodegradowalna folia do przykrywania upraw i chroniąca przed wypłukiwaniem nawozów, bioniczne skrzydła stosowane w małych rozmiarów aparatach latających - naśladujące ruch skrzydeł nietoperza. Zostaną też pokazane nowatorskie bariery akustyczne do zastosowania przy drogach ekspresowych.

Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Promocji Polskiej Nauki, Techniki i Innowacji. Dofinansowanie na kwotę 115 tys. zł otrzymało od Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wystawę można zobaczyć w godz. 10-15, wstęp jest bezpłatny. (PAP)

Autor: Maciej Świerzy

macs/ ok/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ 6 mln zł na granty dla uczelni na projekty B+R

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera