15.12.2018
PL EN
27.10.2017 aktualizacja 06.11.2017

Zegarmistrzowie wstrzymają zegary ku pamięci prof. Zdzisława Mrugalskiego

Wieża zegarowa Zamku Królewskiego w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański 02.09.2016 Wieża zegarowa Zamku Królewskiego w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański 02.09.2016

W piątek o godz. 11:15 na jakiś czas staną zegary m.in. na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Ratuszu w Poznaniu czy Świebodzicach. Akcja ma upamiętnić profesora Zdzisława Mrugalskiego, wychowawcę wielu pokoleń polskich zegarmistrzów.

Akcję zatrzymania zegarów w wielu miastach Polski na znak pamięci o zmarłym 22 października profesorze Zdzisławie Mrugalskim organizują w piątek członkowie Stowarzyszenia Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków.

O godz. 11:15 zatrzymają się wskazówki zegarów m.in. na: budynku Warszawskiego Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników; Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, a także na ratuszach miejskich w Poznaniu i w Świebodzicach. Na jakiś czas staną też zegary dostępne publicznie np. w Łodzi, Piasecznie, Głogowie, Gdyni.

Wybór godziny nie jest przypadkowy, o tej porze 17 września 1939 r. na skutek pożaru zatrzymał się zegar na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Profesor Mrugalski był w zespole odbudowującym zegar po zniszczeniach wojennych.

"Profesor Mrugalski wyjątkową i wielką miłością darzył zegar na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Czuwał nad opracowaniem konstrukcji oraz nadzorował wykonanie i montaż jego mechanizmu. Potem przez wiele lat sprawował nadzór nad eksploatacją tego zegara. Przestawianie wskazania zegara z czasu letniego na zimowy i z zimowego na letni zawsze wykonywał osobiście lub było to przeprowadzane w jego obecności" - czytamy w komunikacie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków.

Zegary na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będą zatrzymane na 87 minut, co ma symbolizować wiek, w którym zmarł profesor. W innych miastach mechanizmy będą zatrzymane na godzinę, dwie lub na ponad dobę, by ponownie uruchomione mogły wskazywać już czas zimowy, który zmieniamy w nocy z soboty na niedzielę.

Zdzisław Mrugalski rozpoczął swoją karierę zawodową jako uczeń zegarmistrzowskiego zawodu w rodzinnym Ostrowie Wielkopolskim. Przez wiele lat był wykładowcą na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Zajmował również stanowisko dyrektora Instytutu Konstrukcji Przyrządów Precyzyjnych i Optycznych Politechniki Warszawskiej. Kierował także Zakładem Konstrukcji Urządzeń Precyzyjnych.

Był członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, a także współtwórcą Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, będącym największym w Polsce stowarzyszeniem pasjonatów tej dziedziny mechaniki. Profesor był autor wielu artykułów oraz książek, w tym m.in. „Mechanizmy zegarowe”, „Przemysł zegarowy w Polsce” i „Zegar na Wieży Zamku Królewskiego w Warszawie”.

Pogrzeb profesora Zdzisława Mrugalskiego odbędzie się 8 listopada na Cmentarzu Wolskim w Warszawie. (PAP)

autor: Marta Zabłocka

mzb/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018