Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
03.11.2017 aktualizacja 18.11.2017

Konkurs dla uczniów-badaczy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Indeksy polskich uczelni oraz staże w europejskich ośrodkach badawczych mogą wygrać uczniowie, którzy wezmą udział w konkursie na prace badawcze EUCYS. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 listopada.

Do konkursu można zgłaszać projekty, które zostały wyróżnione np. na olimpiadach przedmiotowych lub zyskały uznanie pracownika naukowego. Zgłoszenia do Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS) przyjmuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

Według przedstawicieli Funduszu udział konkursie jest często początkiem błyskotliwej kariery akademickiej. Oprócz nagród pieniężnych i rzeczowych do zdobycia są indeksy na najlepsze polskie uczelnie i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych.

"Młodzi naukowcy weszli do Unii Europejskiej o wiele wcześniej niż reszta naszego kraju. Na kolejne finały jadą bez kompleksów. Mimo, że bierzemy udział w konkursie dopiero osiemnasty raz, nasi reprezentanci szybko weszli do ścisłej czołówki i pod względem liczby zdobytych dotychczas nagród ustępują tylko Niemcom" - mówi przewodniczący zarządu KFnrD, prof. Jan Madey. Jak dodaje, z tegorocznych wrześniowych finałów w Tallinnie cała reprezentacja Polski wróciła z nagrodami.

Do konkursu można zgłaszać oryginalne prace badawcze nagrodzone w konkursie ogólnopolskim lub rekomendowane przez pracownika naukowego. Prace opisujące problemy z obszaru nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych, społecznych i humanistycznych mogą mieć jednego, dwoje lub troje autorów. Wszyscy autorzy powinni być urodzeni pomiędzy 30 września 1997 r. i 1 września 2004 r. We wrześniu 2018 r. żaden z autorów nie może mieć zaliczonego więcej, niż pierwszego roku studiów. Praca musi powstać przed wstąpieniem każdego z nich na wyższą uczelnię.

Udział w konkursie jest bezpłatny. Prace zostaną ocenione przez jurorów, a wybrani autorzy zostaną zaproszeni do zaprezentowania projektów na sesji plakatowej. Wówczas sędziowie – wybitni polscy naukowcy – dokonają wyboru uczniów, którzy pojadą na finały europejskie. Fundusz zwraca uczestnikom koszty podróży i druku plakatów naukowych.

Jury oceni inwencję i oryginalność w wyborze tematu pracy, kreatywność w identyfikacji i podejściu do problemu badawczego, stopień samodzielności prowadzenia badań, poprawność metodologiczną, jasność i rzetelność przeprowadzonego dowodu oraz umiejętność analizy wyników. Nie bez znaczenia będzie jakość pisemnej wersji pracy, a w stosunku do prac, zakwalifikowanych do Finałów Polskiej Edycji Konkursu także wiedza i umiejętność prezentacji projektu.

Laureaci Polskiej Edycji EUCYS otrzymają w czasie wiosennego Festiwalu Młodych Badaczy "Odkrycia" nagrody. Jury nagradza zwykle 9 projektów. Trzy najlepsze dostają nominacje do udziału w europejskim finale EUCYS we wrześniu. Autorzy prac wybranych do reprezentowania Polski będą zobowiązani do przygotowania do 20 maja 2018 r. wersji pracy w języku angielskim w formie wymaganej przez Komisję Europejską.

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS), prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas finałów odbywających się corocznie późnym latem, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin. Od 1995 roku międzynarodowe jury nagrodziło już 37 projektów z naszego kraju (łącznie 46 autorów). Polacy zdobyli aż 24 nagrody główne i 26 dodatkowych. Laureaci konkursu to obecnie wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024