22.10.2018
PL EN
06.11.2017 aktualizacja 08.11.2017

Kieleckie instytucje zapraszają na święto centrów i muzeów nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Specjalne atrakcje z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki, który odbędzie się 10 listopada zaplanował kielecki Geopark. Na uczestników czekają m.in. warsztaty geoedukacyjne i gra terenowa. Podobne zajęcia szykuje Kielecki Park Technologiczny.

Na świecie działa około 3 tys. centrów nauki, które każdego roku odwiedza około 300 mln osób. Rosnącą rolę centrów nauki dostrzegło UNESCO, ustanawiając Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki, który po raz drugi zorganizowany zostanie 10 listopada. Instytucje z całego świata, zajmujące się na co dzień popularyzacją nauki, przygotowują z tej okazji specjalne atrakcje, nawiązujące tematycznie do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Udział w polskich obchodach Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki zadeklarowało blisko 30 instytucji (centrów i muzeów nauki), zrzeszonych w ramach Porozumienia Społeczeństwo i Nauka (SPiN). W stolicy województwa świętokrzyskiego, udział w tym wydarzeniu zapowiedziały m.in. Geopark Kielce oraz Energetyczne Centrum Nauki działające w Kieleckim Parku Technologicznym (KPT).

„W ubiegłym roku mieliśmy dużo chętnych, dlatego po raz kolejny chcemy wziąć udział w tej imprezie” – powiedziała PAP zastępca kierownika Centrum Geoedukacji Martyna Sutowicz-Kwiecińska. Dodała, że w tym roku wydarzenie odbędzie się pod nazwą „Geo-day”.

"Geoparkowe" wydarzenie składać się będzie z czterech warsztatów – każdy trwający ok. 50 min. „Odbędą się także warsztaty geologiczno-laboratoryjne, gdzie po przez różne eksperymenty, dzieci będą mogły zapoznać się z różnymi właściwościami wody, a także wykonają model wulkanu, w którym dokona się mini wybuch. Oprócz tego zrealizujemy grę z zagadkami, pod nazwą paleo-tropiciel. Podczas tej zabawy zespoły otrzymają karty z zadaniami i wędrując po wystawie będą musiały w różnych miejscach odkryć odpowiedzi na zawarte w kartach pytania” – wyjaśniła Sutowicz-Kwiecińska.

Organizatorzy tegorocznego „Geo-Day” dużo czasu poświęcą tematowi zanieczyszczenia powietrza. „Wspólnym motywem ogólnopolskiej akcji będą zagadnienia dotyczące smogu. Dlatego też w przestrzeni Centrum Geoedukacji zlokalizowane będą stanowiska pokazowe prezentujące temat zanieczyszczenia powietrza. Nasi odwiedzający będą więc mogli się dowiedzieć czym jest smog, jak powstaje i jaki ma wpływ na nasze zdrowie" – informuje kierownik Centrum Geoedukacji Michał Poros.

Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny, natomiast konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Wydarzenie jest skierowane głównie do zorganizowanych grup szkolnych, jednak organizatorzy tłumaczą, że jeżeli zbierze się grupa znajomych, którzy chcieliby wziąć udział w warsztatach, to również mogą wysłać swoje zgłoszenie. Więcej informacji na stronie internetowej www.geopark-kielce.pl

Podobne atrakcje zorganizuje Energetyczne Centrum Nauki działające w Kieleckim Parku Technologicznym. „Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się czym jest smog, jak i dlaczego powstaje, co wchodzi w jego skład, kiedy jest go najwięcej i dlaczego jest groźny dla człowieka. Edukatorzy wspólnie z uczestnikami przeanalizują próbki obrazujące zanieczyszczenie powietrza w różnych częściach Kielc oraz poza miastem” – poinformowała Magdalena Werens-Pokrzepa z KPT.

Dodała, że w planach są również eksperymenty przedstawiające sposób powstawania smogu oraz jego negatywny wpływ na ludzki organizm.

Udział w warsztatach jest płatny. Tutaj także wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Polskie placówki zrzeszone w SPiN już w 2015 roku zorganizowały tzw. SPiN Day, podczas którego przygotowały wiele popularnonaukowych atrakcji dla swoich gości. Od 2016 roku ta sama akcja wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki. (PAP)

autor: Piotr Grabski

gr/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018