13.12.2018
PL EN
14.11.2017 aktualizacja 14.11.2017

Lubuskie/ Gowin zainicjował II edycję konkursu Uniwersytet Młodego Odkrywcy

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.  Fot. PAP/Tomasz Gzell 10.11.2017 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Tomasz Gzell 10.11.2017

II edycję konkursu Uniwersytet Młodego Odkrywcy zainicjował w poniedziałek w Przyborowie (Lubuskie) szef resortu nauki Jarosław Gowin. W ramach inicjatywy przy uczeniach wyższych będą prowadzone zajęcia dla najmłodszych.

Konkurs, którego budżet wynosi 20 mln zł, będzie realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Podczas spotkania z uczniami Zespołu Szkół w Przyborowie minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że jednym z priorytetów jego resortu jest popularyzacja nauki. „Jeszcze kilka lat temu w Polsce było kilka uniwersytetów dla dzieci, działały przy Uniwersytetach Jagiellońskim i Warszawskim. Widziałem, że to wspaniała inicjatywa i że należy ją rozwijać” - powiedział.

Przypomniał, że dwa lata temu został uruchomiony pierwszy konkurs Uniwersytet Młodego Odkrywcy, a w jego ramach powstało 50 nowych uniwersytetów dla dzieci. „Przyznaliśmy wówczas 65 grantów w wysokości do 40 tys. zł” - powiedział Gowin.

W pierwszej edycji budżet tego konkursu wynosił 1,6 mln, w drugiej zaś – ogłoszonej w poniedziałek przez Gowina - wynosi 20 mln zł.

„Jeden taki uniwersytet dziecięcy będzie mógł dostać nawet do pół miliona złotych. Preferowane dodatkowo będą te inicjatywy, które w ponad 50 proc. adresowane będą do dzieci z obszarów wiejskich, tak by wyrównywać szanse między Krakowem, Warszawą a Nową Solą czy Przyborowem” - zapowiedział wicepremier.

Dodał, że zajęcia w nowej edycji konkursu będą adresowane nie tylko do dzieci, ale i do rodziców. „W tym czasie, w którym dzieci będą uczestniczyć w zajęciach, rodzice będą mogli również uczestniczyć w zajęciach, które pozwolą im zdobyć nowe umiejętności” - mówił.

W rozmowie z PAP Jarosław Gowin podkreślił, że zajęcia organizowane w ramach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy dają dzieciom możliwość spotkania z wybitnymi naukowcami, a wiedza przekazywana jest podczas nich w sposób bardzo dostępny.

W konkursie Uniwersytet Młodego Odkrywcy o dofinansowanie mogą się ubiegać uczelnie, które przygotują projekty zapewniające dzieciom i młodzieży rozwój kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych, tzw. transversal skills. Chodzi m.in. o umiejętności matematyczno-przyrodnicze, umiejętności posługiwania się językami obcymi, umiejętność rozumienia, kreatywność, przedsiębiorczość, krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów czy umiejętność pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy.

Nabór wniosków w konkursie będzie trwał od 18 grudnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 r.

Wcześniej Gowin wziął udział w wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę Zespołu Szkół w Przyborowie.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018