16.07.2019
PL EN
15.11.2017 aktualizacja 15.11.2017

Niezwykle jasny bolid nad Niemcami

Mapa z zaznaczonymi punktami, z których napłynęły raporty o dostrzeżeniu niezwykle jasnego bolidu wieczorem 14 listopada 2017 r. Strzałką zaznaczono trajektorię bolidu. Źródło: IMO, mapa: Google. Mapa z zaznaczonymi punktami, z których napłynęły raporty o dostrzeżeniu niezwykle jasnego bolidu wieczorem 14 listopada 2017 r. Strzałką zaznaczono trajektorię bolidu. Źródło: IMO, mapa: Google.

We wtorek wieczorem nad Niemcami i Europą Zachodnią dostrzeżono przelot niezwykle jasnego meteoru (bolidu), blaskiem dorównującemu Księżycowi w pełni – informuje portal „Urania – Postępy Astronomii”. Ponad 800 osób zgłosiło dostrzeżenie tego zjawiska.

Z informacji podanych przez obserwatorów można wywnioskować, iż bolid pojawił się pomiędzy Frankfurtem a Darmstadt i kierował się ze wschodu na zachód. Rozrzut podawanych jasności jest bardzo duży, ale większość wskazuje na jasność podobną do jasności Księżyca w pełni. Czas trwania zjawiska to około 7 sekund.

Bolid udało się zaobserwować 14 listopada br. około godziny 16:50 UT. W ustaleniu dokładnych parametrów i momentu mogą pomóc obserwacje radiowe, bowiem czeska sieć Bolizodor odnotowała potężne echo radiowe o godz. 16:46:50, które trwało około 20 sekund i mogło być związane właśnie z bolidem.

Bolidy to bardzo jasne meteory, których jasność jest większa niż jasność Wenus. Meteory są świetlnym śladem pozostawianym przez skalny okruch (meteoroid), który wpadł z przestrzeni kosmicznej w ziemską atmosferę. Potocznie meteory nazywa się „spadającymi gwiazdami”.

Raporty o przelotach bardzo jasnych meteorów zbiera International Meteor Organization (IMO). Jeśli ktoś byś świadkiem takiego zjawiska, może zgłosić to na stronie prowadzonej przez tę organizację. Dokładne informacje o wspomnianym jasnym bolidzie są dostępne na stronie internetowej. 

W naszym kraju działa Polska Sieć Bolidowa (Polish Fireball Network), która obejmuje sieć kamer rozmieszczonych w różnych punktach, monitorujących niebo pod kątem przelotów jasnych meteorów. Projekt jest realizowany od 2004 roku przez Pracownię Komet i Meteorów (PKM) i Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie (CAMK PAN). (PAP)

cza/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019