22.10.2018
PL EN
20.11.2017 aktualizacja 20.11.2017

Opolskie/Dziesięć lat Dziecięcej Politechniki Opolskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W niedzielę odbyła się inauguracja dziesiątej, jubileuszowej edycji Dziecięcej Politechniki Opolskiej (DPO). Do tej pory zajęcia na DPO ukończyło 3,5 tysiąca małoletnich studentów. Niektórzy z nich są dzisiaj pełnoprawnymi słuchaczami Politechniki Opolskiej.

Zajęcia na Dziecięcej Politechnice Opolskiej prowadzą naukowcy "dorosłej" uczelni. W trakcie wykładów przybliżają dzieciom wieku 9-12 lat świat nauki i objaśniają zjawiska towarzyszące nam w codziennym życiu. W tegorocznej edycji uczestniczy 500 słuchaczy, a o zainteresowaniu udziałem w DPO może świadczyć fakt, że prowadzone za pośrednictwem internetu zapisy kończą się w ciągu kilku minut od uruchomienia listy chętnych do udziału w zajęciach.

"Staramy się uzupełniać wiedzę, którą dzieci uzyskują w trakcie zajęć szkolnych i której poszukują. Zainteresowanie udziałem w naszym projekcie jest olbrzymie i ograniczone jedynie naszymi możliwościami finansowymi i lokalowymi. To prawdziwy fenomen, że podczas naszych zajęć na zadawane przez prowadzących pytania podnosi się las dwustu, trzystu rąk. Niestety, z wiekiem ta ciekawość, czy odwaga zanika i podczas zajęć na uczelni nie widzimy już zbyt wielu chętnych do udziału w dyskusji" - powiedział PAP rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf.

Od kilku lat Politechnika Opolska prowadzi także projekt "Akademia Młodych Serc”, w którym uczestniczą ludzie mający powyżej 45 roku życia, którzy raz w tygodniu spotykają się na uczelni, żeby poszerzyć swoją wiedzę i nawiązać kontakt ze środowiskiem akademickim.

"To wspaniali ludzie, którzy z własnej woli, bez zewnętrznych nacisków społecznych czy ekonomicznych chcą kontaktu z nauką. W tym roku przyjęliśmy 130 studentów, jednak podobnie jak w przypadku DPO, mamy więcej chętnych, niż możemy przyjąć. Jak widać nauka jest atrakcyjna dla każdej grupy wiekowej" - podkreśla prof. Tukiendorf. (PAP)

 

Nauka w Polsce

 

autor: Marek Szczepanik

masz/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018