22.10.2018
PL EN
22.11.2017 aktualizacja 22.11.2017

Szczepionka przeciw grypie chroni małe dzieci przed szpitalem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zaszczepione dzieci dużo rzadziej doświadczają spowodowanych infekcją komplikacji, które mogłyby zmusić je do pozostania w szpitalu. Pomaga nawet częściowe szczepienie.

Naukowcy z Public Health Ontario (PHO) oraz kanadyjskiego Institute for Clinical Evaluative Sciences (ICES) na łamach pisma „PLOS ONE” opublikowali wyniki badania, w którym przyjrzeli się 10 tys. przypadków hospitalizacji dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat.

U wszystkich małych pacjentów po przyjęciu do kliniki wykonane zostały badania na obecność grypy. Wirus został wykryty u niecałych 13 proc. dzieci.

„Grypa może spowodować poważną chorobę, szczególnie u małych dzieci, ale nie było zbyt wielu badań, które sprawdziłyby poziom skuteczności szczepionki w ochronie dzieci przed ciężkim przebiegiem schorzenia i hospitalizacją” - opowiada dr Jeff Kwong z PHO.

„Ta praca pomaga zapełnić lukę przez pokazanie, jak skuteczne mogą być szczepienia w ochronie dzieci przed poważnymi komplikacjami spowodowanymi infekcją wirusem grypy” - dodaje badacz.

Naukowcy podzielili dzieci na trzy grupy – w pełni zaszczepione, nieszczepione w ogóle oraz zaszczepione częściowo. W tej ostatniej grupie znalazły się maluchy, które otrzymały dwie dawki szczepionki w danym sezonie z drugą dawką podaną 28 lub więcej dni po badaniu w szpitalu lub do 14 dni przed nim albo zostały szczepione tylko jedną z dwóch zalecanych dawek.

Szczepienia skutecznie chroniły dzieci. Pełnie zaszczepienie zmniejszało ryzyko niebezpiecznych komplikacji o 60 proc., podczas gdy częściowe – o 39 proc.

„Badanie to pokazało, że szczepionki przeciwko grypie są skuteczne w zapobieganiu hospitalizacji małych dzieci i efekt ten rozciąga się na dzieci, które otrzymały szczepionkę w dwóch kolejnych sezonach. To kolejne dowody przemawiające za tym, że grupa ta powinna corocznie otrzymywać swoje sezonowe szczepienie, aby zapobiegać groźnym skutkom” - mówi kierująca pracami Sarah Buchan z University of Toronto.

mat/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018