Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
24.11.2017 aktualizacja 24.11.2017

Kary cielesne negatywnie wpływają na zachowanie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzieci dostające od rodziców klapsy za niewłaściwe zachowanie, później zachowują się jeszcze gorzej – wynika z badania zamieszczonego w „Psychological Science”.

Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego oraz Uniwersytetu Virginia (USA) potwierdzają – kary cielesne nie są efektywną techniką wychowawczą. Maluchy, które przed ukończeniem 5. roku życia są karane przy pomocy klapsów, w wieku 6 i 8 lat przejawiają więcej problemów z zachowaniem.

Badacze przeanalizowali dane dotyczące ponad 12 tys. dzieci. Po uwzględnieniu szeregu czynników (np. płci dziecka, wykształcenia rodziców, sytuacji socjoekonomicznej rodziny, itp.) porównali ze sobą maluchy wychowujące się w podobnych warunkach, spośród których część doświadczała kar cielesnych, a część – nie. Od nauczycieli i wychowawców zebrali ponadto informacje na temat problemów z zachowaniem (niesubordynacji, agresji, impulsywnych reakcji) przejawianych przez małych badanych w wieku 5, 6 i 8 lat.

Jak podkreślają specjaliści, badanie zostało tak skonstruowane, by jak najbardziej przypominało eksperyment i umożliwiało wyciąganie wniosków na temat związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy stosowaniem kar cielesnych a występowaniem problemów z zachowaniem.

Wyniki badania były jednoznaczne. U dzieci otrzymujących we wczesnym dzieciństwie kary fizyczne, obserwowano więcej problemów z zachowaniem w wieku 6 i 8 lat, niż u dzieci, które nigdy nie dostały klapsa.

„Wiedza na temat tego, czy dziecko było kiedykolwiek karane za pomocą klapsów, wystarczała, by przewidzieć natężenie problemów behawioralnych w późniejszym wieku. Sugeruje to, iż kary cielesne, bez względu na częstotliwość stosowania, szkodzą dzieciom” – mówi współautorka badania Elizabeth T. Gershoff.

O szczegółach badania można przeczytać pod adresem: http://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0956797617729816

(PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024