20.10.2018
PL EN
21.11.2017 aktualizacja 21.11.2017

Białystok/ Finał konkursu na innowacyjne projekty "Technotalent"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Projekty na innowacyjne rozwiązania i wynalazki, które mają ułatwiać życie i pomagać ludziom - prezentują we wtorek finaliści konkursu "Technotalent 2017". Do finału zakwalifikowano 45 projektów; laureatów poznamy 1 grudnia.

To już czwarta edycja konkursu organizowanego przez podlaską Fundację Technotalenty. Prezentacje finalistów potrwają do środy; odbywają się na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

Celem konkursu - jak wyjaśniają organizatorzy - jest wspieranie zdolnych osób z regionu północno-wschodniej Polski. Ma on też promować aktywne postawy młodych ludzi i przekonywać ich do zakładania własnych firm. Konkurs ma też pokazać im, że w regionie można zostać i realizować swoje pomysły.

Do tegorocznej edycji nadesłano w sumie 109 projektów zgłoszonych przez uczniów, studentów i absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i wyższych w wieku od 18 do 35 lat. Do finałów zakwalifikowano 45 z nich - poinformowała we wtorek PAP prezes fundacji Technotalenty Jolanta Koszelew. Oceniła, że jakość tych projektów jest wysoka, choć - jak zaznaczyła - są one na różnym etapie rozwoju.

We wtorek przed kapitułą konkursową prezentowali się m.in. studenci Politechniki Białostockiej (PB) ze swoim projektem bionicznej protezy ręki. Proteza ma pomagać w codziennym życiu osobom niepełnosprawnym po amputacji dłoni. Sygnał do protezy będzie wysyłany poprzez napinanie odpowiednich mięśni przedramienia, wtedy będzie możliwe wykonanie ruchu dłonią.

Inna grupa studentów PB przedstawiła swój projekt na inteligentny system powiadomień "Anima", który wykorzystuje system Bluetooth. Zaprezentowano też "Be a hero" - system wspomagający rehabilitację dzieci, który ma je zachęcać do ćwiczeń poprzez zdobywanie punktów w grze.

Wśród innych finalistów, których projekty będą prezentowane podczas finałów są m.in. aplikacja, która ma ułatwić życie osobom niesłyszącym, rower elektryczny z karoserią wykonaną w technice druku 3D czy stanowisko do domowej uprawy roślin jadalnych.

Projekty oceniane są w siedmiu kategoriach. Jak co roku nagrody będą przyznane w kategoriach: Technika, Biznes, Inspiracje oraz Technotalent Politechniki Białostockiej; wraca też kategoria Wyzwanie Społeczne. Nowością będzie przyznanie Technotalentów Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Jak powiedziała Koszelew, to wielki sukces, że wśród partnerów konkursu znalazły się wszystkie największe uczelnie z regionu. Dzięki temu - jak dodała - ma on szansę być multidyscyplinarny. "Do tej pory nie było okazji do spotkania tak różnorodnych osób w jednym miejscu, specjalistów z różnych dziedzin" - mówiła.

Mówiła, że warsztaty, w których biorą udział finaliści, to okazja do rozmów z różnymi specjalistami i rozwoju swoich projektów. Zdaniem Koszelew, to też okazja dla młodych ludzi do nawiązania znajomości i tworzenia wspólnych, multidyscyplinarnych projektów.

Laureatów konkursu poznamy na gali 1 grudnia. Pula nagród w tegorocznej edycji wynosi 46 tys. zł., a ich fundatorami są lokalne firmy.

Do poprzednich trzech edycji konkursu zgłosiło się ok. 400 uczestników, co - zdaniem organizatorów - pokazuje, że taki konkurs jest bardzo potrzebny i cieszy się dużą popularnością. (PAP)

autor: Sylwia Wieczeryńska

swi/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018