10.12.2018
PL EN
23.11.2017 aktualizacja 01.12.2017

Nagrody Polonicum dla popularyzatorów języka polskiego przyznane

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Biblioteka Polska w Paryżu otrzymała Nagrodę Polonicum 2017. To wyróżnienie przyznawane pracującym za granicą badaczom i instytucjom za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii na świecie.

Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” Uniwersytetu Warszawskiego już po raz dwunasty uhonorowało popularyzatorów polszczyzny i wiedzy o Polsce, którzy na co dzień pracują za granicą. O nagrodach poinformowano w komunikacie na stronie UW.

W tym roku nagrodą główną uhonorowano Bibliotekę Polską w Paryżu, która została założona w 1838 roku przez członków Wielkiej Emigracji, m.in. Adama Jerzego Czartoryskiego i Juliana Ursyna Niemcewicza, aby gromadzić książki, archiwa i pamiątki narodowe. Jej księgozbiór liczy ponad 200 tysięcy woluminów, w tym rękopisy, mapy, atlasy i ryciny powstałe od XVI do XX wieku. Biblioteka jest najstarszą instytucją polską poza granicami kraju.

Wyróżnienia "Polonicum" otrzymali dr David Kolbaia oraz Polish Studies Center Indiana University Bloomington.

Dr Kolbaia pracuje w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, jest kierownikiem Stacji Kaukaskiej UW w Tbilisi oraz popularyzatorem wiedzy o języku i kulturze polskiej w Gruzji. Odnalazł zaginione tłumaczenie „Pana Tadeusza” na język gruziński. Przekład powstał w 1955 roku, jego autorem jest Witali Ugrechelidze, gruziński wojskowy, który mieszkał w Polsce od 1922 roku i w czasie II wojny światowej walczył w szeregach polskiej armii. Dr Kolbaia uzupełnił przekład, uwspółcześnił go, opatrzył komentarzem krytycznym i przygotował do druku.

Polish Studies Center działa z kolei na Indiana University Bloomington od 40 lat. Centrum propaguje wiedzę o polskiej literaturze, sztuce, muzyce, historii i społeczeństwie. To instytucja, która łączy działalność naukową z promocją polskiej kultury. Wyróżnienie dla Polish Studies Center odebrała dyrektor Centrum prof. Joanna Niżyńska.

"To nagroda przyznawana nie przez sam Uniwersytet Warszawski, lecz przez grono instytucji związanych z językiem polskim, polską kulturą i dziedzictwem narodowym. Dotychczasowi laureaci to zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy, a także instytucje, które zajmują się upowszechnianiem wiedzy o Polsce. Nagrody Polonicum są wyrazem wdzięczności za działalność, która wymaga wiele pracy, ale daje naprawdę wspaniałe rezultaty" – mówił podczas uroczystości rektor UW prof. Marcin Pałys.

Dziekan Wydziału Polonistyki UW prof. Zbigniew Greń powiedział, że nagroda oddaje honor niestrudzonym propagatorom sprawy polskiej w świecie. "Winniśmy nieustającą wdzięczność wszystkim, którzy w świecie szerzą o nas dobre wieści, uczą języka polskiego, propagują polską kulturę" - podkreślił.

Uroczystość odbyła się 20 listopada.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018