19.10.2018
PL EN
29.11.2017 aktualizacja 29.11.2017

Małe jest piękne - kawiarnia naukowa w Sopocie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Fascynujący świat biopolimerów przed gośćmi Kawiarni Naukowej w Sopocie zostanie odkryty 30 listopada. Otwarty wykład o rozwoju mikroskopii i strukturach, które przekładają się na budowę jedwabiu, włókien roślinnych, zwierzęcych oraz drewna wygłosi prof. Józef Liwo.

„W roku 1670 znany kupiec tekstylny z holenderskich Delft, optyk i naukowiec z zamiłowania - Antonivan Leeuwenhoek, kierując się ciekawością a zapewne również protestanckim perfekcjonizmem umieścił na szkiełku skonstruowanego przez siebie nowego przyrządu optycznego nazwanego później mikroskopem kroplę wody” - pisze w zapowiedzi wykładu prof. Józef Adam Liwo z Uniwersytetu Gdańskiego.

Dodaje, że w przekonaniu van Leeuwenhoeka w wodzie nie mogło być niczego poza wodą. A jednak, kiedy naukowiec przyłożył oko do soczewki przyrządu, przed jego oczami otworzył się fascynujący i nieznany wcześniej świat miniaturowych żywych istot. Umieszczając pod mikroskopem krew, cieniutkie skrawki liści, skrzydło muchy stwierdził, że wszystkie są zbudowane z mniejszych powtarzających się części, które nazwał komórkami.

Jak przypomina prof. Liwo, po około 347 latach od odkrycia mikroorganizmów przez van Leeuwenhoeka, Joachim Frank, Richard Henderson oraz Jacques Dubochet dokonali kolejnego przełomu: udało im się "zobaczyć" białka w niemalże "naturalnym" środowisku komórki. Aby to osiągnąć, mikroskop optyczny trzeba było zastąpić mikroskopem elektronowym, badany obiekt zamrozić a obraz złożyć z użyciem skomplikowanych programów komputerowych.

W czasie wykładu zostaną pokazane w skrócie metody badania struktur biocząsteczek, łącznie ze wspomnianą mikroskopią krioelektronową, teoretyczne metody modelowania ich struktur oraz podstawy fascynującej architektury białek, kwasów nukleinowych i wielocukrów, które przekładają się na strukturę takich materiałów jak jedwab, włókna roślinne i zwierzęce, drewno a także są podstawą funkcjonowania organizmów żywych. Zostanie również poruszone zagadnienie samoorganizacji cząsteczek biopolimerów, która umożliwia tworzenie zorganizowanych struktur zarówno w obrębie pojedynczych cząsteczek jak i ich konglomeratów.

Wykład odbędzie się 30 listopada o godz. 18.00 w Hotelu Rezydent na Placu Konstytucji 3 Maja 3

w Sopocie. Wstęp wolny.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018