16.10.2018
PL EN
01.12.2017 aktualizacja 01.12.2017

Suwałki/ W wyższej szkole powstanie Centrum Symulacji Medycznych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

2,5 mln zł będzie kosztowało Centrum Symulacji Medycznych, które powstanie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach (Podlaskie). Centrum ma być gotowe od przyszłego roku akademickiego, będą z niego korzystać studenci pielęgniarstwa.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy PWSZ w Suwałkach Dawid Harasim, w ramach projektu zostaną zaadaptowane na centrum cztery pomieszczenia uczelni, które zostaną wyposażone w sprzęt medyczny oraz inteligentne fantomy.

Z Centrum Symulacji Medycznych będą korzystali studenci pielęgniarstwa. PWSZ chce w ten sposób podnieść jakość kształcenia na tym kierunku.

"W centrum studenci będą stykać się z identycznymi sytuacjami, jak w oddziałach szpitalnych. Symulacje będą nagrywane i szczegółowo omawiane. Studenci zobaczą, co robili dobrze, co źle, co należy poprawić i na co zwrócić szczególną uwagę" - powiedział PAP Harasim.

Rzecznik PWSZ dodał, że zostaną zakupione najnowocześniejsze fantomy, które w pełni odwzorowują realne sytuacje życiowe, oddychają, kaszlą, duszą się a nawet mrugają oczami. "Taki fantom można programować, można ustawić scenariusz medyczny i modyfikować go w trakcie zajęć" – dodał Harasim.

Centrum zostanie sfinansowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Pieniądze na ten cel pochodzą z funduszy unijnych.

W ramach projektu powstanie w Polsce 12 takich centrów, które utworzą centralną bazę scenariuszy medycznych. Centra będą mogły się nimi wymieniać. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ malk/

Copyright © Fundacja PAP 2018