19.10.2018
PL EN
05.12.2017 aktualizacja 05.12.2017

Śląski Uniwersytet Medyczny rozpoczyna wspólpracę z firmą Asseco

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zapewni przyszłym lekarzom możliwość praktycznego zapoznania się z systemami informatycznymi wykorzystywanymi w szpitalach dzięki współpracy z firmą informatyczną Asseco.

W poniedziałek w Katowicach rektor uczelni prof. Przemysław Jałowiecki i wiceprezes Asseco Poland Krzysztof Groyecki podpisali list intencyjny na rzecz stworzenia symulacyjnej pracowni komputerowej.

„Ta współpraca pozwoli nauczać studentów rzeczy zdawałoby się dzisiaj oczywistej, ale której nie ma obecnie w programach studiów, a z tymi narzędziami informatycznymi studenci po ukończeniu studiów zetkną się w szpitalach, przychodniach. Chcemy, żeby poznali je wcześniej, w trakcie studiów, żeby nie musieli się tego uczyć po rozpoczęciu pracy” – powiedział prof. Przemysław Jałowiecki.

„Postawiliśmy sobie kiedyś za cel wprowadzanie innowacji w dydaktyce. Zaczęliśmy od symulacji medycznych, tworzymy następne centra symulacji medycznej, w przyszłym roku będziemy uczelnią, która będzie miała największą bazę symulacyjną w Polsce w postaci 2 dużych i 1 mniejszego centrum symulacji. To kolejny krok w tym kierunku” – dodał.

Wiceprezes Groyecki wskazał na wartość, jaką jest praktyczne przygotowanie do zawodu. Podkreślił, że większość szpitali w woj. śląskim korzysta z oprogramowania Asecco, więc jest duże prawdopodobieństwo, że absolwenci uczelni będą z nich korzystać.

„Im większa ilość młodych lekarzy będzie uczestniczyła w testowaniu tych systemów informatycznych, tym one będą lepsze, bo tym więcej krytycznych uwag usłyszymy na temat ich funkcjonowania. Ta współpraca jest nam potrzebna, by podnosić jakość usług i oprogramowania” – dodał.

Nawiązanie współpracy z Asseco Poland to kolejny krok Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w zakresie praktycznego kształcenia w zawodach medycznych. W 2012 r. uczelnia wprowadziła do programu nauczania symulację medyczną z wykorzystaniem zaawansowanych fantomów pacjenta.

Dzięki zastosowaniu oprogramowania dostarczonego przez firmę Asseco studenci będą mieli możliwość komputerowej symulacji pełnego procesu obsługi pacjenta – od momentu przyjęcia go na oddział szpitalny, poprzez wykonanie wszystkich możliwych procedur medycznych wymagających odnotowania w systemie informatycznym wraz z budowaniem historii choroby, obsługą badań laboratoryjnych i wystawieniem elektronicznych recept, aż po wypis.

To pierwsza tego typu wpółpraca Asseco z uczelnią, w ramach której firma udostępnia swoje oprogramowanie AMMS w celu szkolenia przyszłych lekarzy. Władze uczelni chcą z czasem objąć takim szkoleniem również innych specjalistów ochrony zdrowia.

Asseco jest największym dostawcą oprogramowania dla ponad 420 szpitali i 9 tys. przychodni w Polsce. AMMS jest kompleksowym, zintegrowanym systemem informatycznym wspomagającym działalność średnich i dużych placówek medycznych, głównie szpitali, przychodni przyszpitalnych oraz przychodni i ambulatoriów lecznictwa otwartego, a także sieci placówek.

autor: Anna Gumułka (PAP)

lun/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018