16.10.2018
PL EN
07.12.2017 aktualizacja 07.12.2017

Na Politechnice Warszawskiej otwarto Centrum Amerykańskie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przygotowywaniem wydarzeń o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i naukowym zajmie się Centrum Amerykańskie, otwarte w środę na Politechnice Warszawskiej z udziałem rektora PW prof. Jana Szmidta i ambasadora USA w Polsce Paula W. Jonesa.

Uroczystość otwarcia centrum odbyła się w środę. Tego samego dnia Ambasada USA w Warszawie rozpoczęła obchody związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stuleciem nawiązania stosunków dyplomatycznych między USA a Polską.

W czasie uroczystości rektor PW prof. Jan Szmidt podkreślił, że kierowana przez niego uczelnia od lat ma bardzo żywe kontakty z ambasadą USA na polu naukowym i dydaktycznym. Pomysł na umiejscowienie siedziby Centrum Amerykańskiego pochodzi od ambasady; działania centrum będą w dużej mierze finansowane ze środków amerykańskich - dodał.

Siedziba Centrum Amerykańskiego będzie mieściła się w Pałacyku Rektorskim przy ul. Koszykowej w Warszawie.

Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones poinformował, że oferta centrum będzie skierowana m.in. do młodych ludzi. "Jesteśmy razem - Polska i Stany Zjednoczone - już sto lat. Ameryka wspierała odrodzenie Polski 100 lat temu. Wspieramy Polskę również dziś. To dla nas powód do dumy" - mówił ambasador Jones.

Dyrektor Centrum Amerykańskiego w Warszawie Jagoda Zakrzewska powiedziała PAP, że instytucja do tej pory nie miała siedziby. Przygotowała szereg wydarzeń, m.in. wystawę "From Poland with love", którą można oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ekspozycja powstała we współpracy z Domem Spotkań z Historią.

Przyszłe aktywności organizowane przez Centrum Amerykańskie będą związane z edukacją w dziedzinach STEM (science, technology, engineering, mathematics) - czyli z nauką, technologią, inżynierią i matematyką. Oferta w postaci kursów, debat, warsztatów ma być skierowana do młodzieży licealnej, studentów i mieszkańców Warszawy. W najbliższym czasie placówka będzie zaangażowana w organizację obchodów związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości - wyliczała Zakrzewska.

Zapowiedziała również, że 8 stycznia (na pl. Wilsona w Warszawie) Centrum Amerykańskie planuje otwarcie wystawy poświęconej prezydentowi USA T.W.Wilsonowi. "To postać mało znana, ale ważna dla historii Polski" - podkreśliła.

Zapytana, dlaczego siedzibą Centrum stała się Politechnika Warszawska - stwierdziła, że jednym z jego priorytetów jest działalność technologiczna, co idzie w parze z działalnością uczelni, "która bardzo mocno teraz stawia na rozwój, bardzo mocno na start-upy, na nowe technologie".

"My w tym kierunku chcemy iść - wydawało się nam, że to jest najlepszy możliwy partner" - dodała.

Rektor PW powiedział, że liczy na to, iż w konsekwencji działalności centrum na jego uczelni pojawi się więcej przedstawicieli amerykańskiej polonii. Świadomość na temat możliwości, jakie oferują polskie uczelnie, jest obecnie wśród amerykańskiej Polonii dość niska - ocenił. Przypomniał, że spośród 20 wydziałów PW aż 13 oferuje pełne kursy w języku angielskim studiów 1 i 2 stopnia i doktoranckich. (PAP)

PAP - Nauka w Polsce

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2018