Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
11.12.2017 aktualizacja 11.12.2017

Powstała mapa orbit galaktyk w Supergromadzie Lokalnej

Orbity galaktyk w Supergromadzie Lokalnej. Zaznaczono Drogę Mleczną (MW) i Galaktykę w Andromedzie (M31), a także Gromadę Virgo. Źródło: R. Brent Tully \ Instytut Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego. Orbity galaktyk w Supergromadzie Lokalnej. Zaznaczono Drogę Mleczną (MW) i Galaktykę w Andromedzie (M31), a także Gromadę Virgo. Źródło: R. Brent Tully \ Instytut Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego.

Powstała szczegółowa mapa orbit galaktyk w odległości do 100 milionów lat świetlnych od Drogi Mlecznej – podał Instytut Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego. Przygotowała ją grupa astronomów z USA, Izraela i Francji.

Mapa obejmuje orbity dla prawie 1400 galaktyk w otoczeniu 100 milionów lat świetlnych wokół Drogi Mlecznej. Zrekonstruowano ruchy galaktyk przez okres 13 miliardów lat.

Główną masą powodującą przyciąganie grawitacyjne w tym obszarze jest Gromada Virgo, w odległości 50 milionów lat świetlnych od nas. Gromada ta ma masę 600 bilionów mas Słońca. Do tej pory już ponad 1000 galaktyk zostało przyciągniętych przez gromadę. W przyszłości podobny los czeka wszystkie galaktyki w odległości do 40 milionów lat świetlnych. Droga Mleczna znajduje się tuż za granicą tej strefy. Przy czym warto dodać, że Droga Mleczna i Galaktyka w Andromedzie, z których każda ma po 2 biliony mas Słońca, zderzą się ze sobą za około 5 miliardów lat.

Jak komentuje Brent Tully z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego - współautor badań, po raz pierwszy udało się nie tylko zwizualizować szczegółową strukturę Supergromady Lokalnej, ale też ustalić, jak ta struktura ewoluowała w historii Wszechświata. Gdyby użyć analogii do Ziemi, to badamy nie tylko aktualną geografię powierzchni naszej planety, ale także historię ruchów płyt tektonicznych.

Przedstawiona mapa pokazuje też ogólniejszy obraz naszego fragmentu Wszechświata. Można dostrzec dwa główne przepływy. Wszystkie galaktyki w jednej z półkul tego obszaru (tej, w której znajduje się Droga Mleczna) kierują się w stronę płaskiej ściany. Dodatkowo każda galaktyka w całym obszarze zasadniczo dryfuje w kierunku grawitacyjnego atraktora w dużo większej odległości.

Supegromada Lokalna, zwana też Supegromadą w Pannie, to supergromada galaktyk obejmująca obszar o średnicy mniej więcej 200 milionów lat świetlnych. W jej skład wchodzi około 100 gromad galaktyk i grup galaktyk. Centrum supergromady stanowi Gromada Virgo (Gromada w Pannie), z kolei na peryferiach supergromady znajduje się Lokalna Grupa Galaktyk, w której z kolei rezyduje nasza rodzima Droga Mleczna. Supegromady galaktyk należą do największych struktur we Wszechświecie.

Wideo z reprezentacją orbit w Supergromadzie Lokalnej, jak również interaktywny model 3D, można zobaczyć na stronie http://www.ifa.hawaii.edu/info/press-releases/galaxy_orbits/. Zaprezentowane modele pokazują sytuację po uwzględnieniu rozszerzania się Wszechświata, czynnik ten odjęto i widzimy odchyłki spowodowane lokalnymi oddziaływaniami grawitacyjnymi.

Wyniki badań opublikowano 4 grudnia b.r. w czasopiśmie naukowym "The Astronomical Journal". Pierwszym autorem pracy jest Ed Shaya z University of Maryland (USA). (PAP)

cza/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024