21.10.2018
PL EN
08.12.2017 aktualizacja 08.12.2017
Agnieszka Kliks-Pudlik
Agnieszka Kliks-Pudlik

Śląskie/ Doktoranci w trzy minuty opowiedzą o swoich badaniach

Trzy minuty – tyle czasu mają doktoranci uczestniczący w konkursie Three Minute Thesis, aby w sposób zwięzły i zrozumiały opowiedzieć publiczności o swoich badaniach naukowych. Ogólnoświatowy konkurs na popularnonaukowe prezentacje doktorantów pierwszy raz odbywa się na Śląsku.

Jak podała PAP dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej do piątkowego finału zakwalifikowało się 10 doktorantów z trzech śląskich uczelni: Politechniki Śląskiej (organizator), Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Śląskiego.

Three Minute Thesis (3MT) to ogólnoświatowy konkurs z zakresu komunikacji naukowej, stworzony przez The University of Queensland w Australii. W ramach konkursu doktoranci mają trzy minuty, aby wygłosić ciekawą prezentację na temat prowadzonej pracy naukowej i jej znaczenia dla społeczeństwa.

W ocenie Ziembińskiej-Buczyńskiej jest to duże wyzwanie. "Nie chodzi tu bowiem o spłycenie tematu naukowego, ale o ubranie go w takie słowa, by nawet osoba niezwiązana z nauką była w stanie go zrozumieć" - wyjaśniła.

Konkurs ma więc zachęcić doktorantów do nauczenia się, w jaki sposób popularyzować swoje dokonania naukowe. "To też nauka zwięzłego, klarownego wypowiadania się na temat swoich badań, a także szlifowanie warsztatu prezentacyjnego, ponieważ naukowiec nie może tylko przeprowadzać badania w laboratoriach, ale musi też umieć o nich opowiadać" - mówiła. Dodała, że obecnie społeczeństwo jest zainteresowane tematyką naukową, badaniami naukowymi, a w dobie internetu i zalewu pseudoinformacjami naukowymi eksperci i fachowcy są szczególnie potrzebni.

Uczestników finału oceniać będzie jury, któremu przewodniczy znany popularyzator nauki dr Tomasz Rożek. Ziembińska-Buczyńska podała, że oceniana będzie głównie klarowność wypowiedzi, jej merytoryczność, ale także kontakt z publicznością.

Otwarty dla wszystkich zainteresowanych finał odbędzie się w piątkowy wieczór w Centrum Kultury Studenckiej "Mrowisko" w Gliwicach. Zaplanowano też transmisję online.

Tematyka finałowych starć obejmuje m.in. zagadnienia techniczne, medyczne czy z zakresu ochrony środowiska. Publiczność dowie się m.in. "po co haszczom i Ślązokom mikoryza", "jak z mięczaka zrobić twardziela" oraz "co jedzą enancjomery".

Jak podała Politechnika Śląska, główna nagroda to 2 tys. zł, za drugie miejsce przewidziano 1 tys. zł, a za trzecie – 500 zł. Swoją nagrodę przyzna również publiczność.

Organizatorem pierwszej na Śląsku edycji konkursu jest Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej we współpracy z Uczelnianą Radą Samorządu Doktorantów.

Na świecie przedsięwzięcie po raz pierwszy odbyło się w 2008 r. w Queensland i wzięło w nim udział 160 doktorantów. Ze względu na entuzjazm zarówno środowisk naukowych, jak i publiczności, formuła konkursu szybko została zaadoptowana przez inne uczelnie na całym świecie. Według danych przekazanych przez Politechnikę Śląską, do tej pory konkurs był organizowany przez 600 uczelni i instytucji w 59 państwach.

W Polsce konkurs 3MT odbył się po raz pierwszy w Łodzi w 2014 r. i zgromadził 35 doktorantów.(PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018