17.12.2018
PL EN
10.12.2017 aktualizacja 10.12.2017

Urząd Patentowy RP wręczył nagrody naukowcom, artystom, dziennikarzom

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Portal Nauka w Polsce otrzymał w piątek nagrodę specjalną w konkursie Urzędu Patentowego RP dotyczącym promowania wiedzy o własności intelektualnej. UP RP wyróżnił najlepsze informacje medialne, prace dyplomowe, plakaty oraz filmy.

To już 15. edycja nagród UP RP. Od początku istnienia konkursu zarejestrowano 4,5 tys. zgłoszeń i nagrodzono 630 laureatów. W tym roku we wszystkich kategoriach złożono aż 272 prac i przyznano 62 nagrody.

"Mamy nadzieję, że dzięki państwu idea własności intelektualnej będzie wszechobecna, a przełoży się to na sukcesy naszej gospodarki" - powiedziała laureatom w piątek w Warszawie prezes Urzędu Patentowego dr Alicja Adamczak. Przekonywała, że bardzo ważne jest to, by zajmować tą dyscypliną.

Za informacje medialne przyznano łącznie 17 nagród i wyróżnień. Redakcja Nauki w Polsce, wraz z redakcjami "Mówią Wieki" i "Puls Biznesu" otrzymały nagrody specjalne.

Na dyplomie dla serwisu Nauka w Polsce napisano, że nagroda jest dowodem uznania za "wybitne osiągnięcia dziennikarskie, publicystyczne i reporterskie, upowszechniające wiedzę o polskich osiągnięciach naukowych oraz za kreowanie postaw innowacyjnych i twórczych w środowiskach naukowych oraz gospodarczych".

W kategorii prac naukowych nagrodzono 22 autorów, w tym czterech prac doktorskich i jednej rozprawy habilitacyjnej.

Nagrody za prace doktorskie otrzymał m.in. dr Kamil Szpyt z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, który pisał o obrocie dobrami wirtualnymi w grach komputerowych. Dr Agnieszka Sztoldman z Uniwersytetu Warszawskiego została nagrodzona za pracę dot. korzystania z chronionego wynalazku w celu rejestracji produktu leczniczego. Nagrodę otrzymał także dr Jakub Szynkarek, który w ramach doktoratu opisywał zabezpieczenie dowodów w postępowaniu cywilnym w sprawach o naruszenie praw autorskich. Zaś dr Grzegorz Mania za doktorat „Muzyk w prawie autorskim. Pojęcie dzieła muzycznego”

W kategorii plakatów przyznano 12 nagród i wyróżnień, a w kategorii krótkich filmów nagrodzono 8 utworów.

Tegorocznej ceremonii wręczenia nagród towarzyszyła multimedialna prezentacja prac laureatów konkursu na plakat oraz projekcje nagrodzonych filmów. Uroczystość wzbogacił wykład prof. Krzysztofa Kluszczyńskiego pt. „Dlaczego inżynier-wynalazca powinien być humanistą”. (PAP)

lt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018