21.10.2018
PL EN
10.12.2017 aktualizacja 10.12.2017

Opole/ Uniwersytet podpisał umowę z wędkarzami i wapiennikami

Umowę o współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim i zakładami wapienniczymi Lhoist S.A. z Tarnowa Opolskiego podpisał w piątek Uniwersytet Opolski. Porozumienie dotyczy współpracy z tworzonym przez uczelnię Centrum Badawczym w Prószkowie.

Centrum Badawcze w Prószkowie, nazywane potocznie pomologią, to jeden ze sztandarowych projektów realizowanych przez Uniwersytet Opolski. Zakłada on budowę w Prószkowie i Opolu zakładów naukowych, które zajmą się szeroko rozumianą problematyką rolniczą. Szacowany koszt budowy centrum to 42 mln złotych, z czego 10 mln to wkład własny UO. Pozostałe środki pochodzić będą z dotacji UE.

Zdaniem Piotra Biskupa, prezesa Zakładów Wapienniczych Lhoist S.A. w Tarnowie Opolskim, współpraca z opolską uczelnią powinna przynieść korzyści obydwu stronom.

"To długo oczekiwana inicjatywa. Jesteśmy jednym z głównych producentów produktów opartych na obróbce wapienia, które następnie trafiają do firm reprezentujących wiele branż. Jedną z nich jest rolnictwo i produkcja żywności, więc doskonale wpisują się w profil działania Centrum Badawczego UO. Nasze produkty mają zastosowanie w ochronie gleby i higienizacji stawów rybnych. Mam nadzieję, że współpraca naszych technologów z naukowcami uniwersytetu zaowocuje opracowaniem nowych metod i technologii" - powiedział Biskup.

Grzegorz Sawicki, który z ramienia uczelni nadzoruje projekt budowy pomologii zaznacza, że chociaż formalnie placówka jeszcze nie działa, to zainteresowanie współpracą ze strony biznesu jest bardzo duże.

"Chcemy rozpocząć budowę Centrum w przyszłym, a zakończyć w 2019 roku. Jednak już teraz otrzymujemy oferty współpracy. Doskonałym przykładem są firmy, z którymi podpisano dzisiaj umowy. Firma Lhois jest znaczącym na rynku producentem produktów z kamienia wapiennego i mamy nadzieję skorzystać z jej doświadczeń oraz zaoferować wsparcie ze strony naszego laboratorium i naukowców. Umowa z Polskim Związkiem Wędkarskim jest efektem tegorocznych pomorów ryb. Dzięki naszej bazie będziemy mogli pomagać wędkarzom chociażby w badaniach jakości wód, jak i w diagnozowaniu zagrożeń dla ryb żyjących w naszych akwenach" - powiedział Sawicki. Nie wykluczył poszerzenia współpracy, np. o praktyki, czy staże" .

Centrum Badawcze Uniwersytetu Opolskiego ma składać się z dwóch części - naukowej, ulokowanej w Opolu, oraz doświadczalnej, umiejscowionej na terenie Prószkowa, gdzie w XIX wieku Niemcy założyli Królewską Akademię Rolniczą, na terenie której po 1945 roku działał Zespół Szkół Ogrodniczych. W Prószkowie przewidziano uruchomienie laboratorium prowadzącego badania na rzecz branży rolno-spożywczej oraz zagospodarowanie 10 ha działki, na której m.in. prowadzone będą poletka doświadczalne.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

edytor: Marek Michałowski

masz/ maro/

Copyright © Fundacja PAP 2018