21.10.2018
PL EN
13.12.2017 aktualizacja 13.12.2017

Donald Trump podpisał dyrektywę ws. wznowienia lotów na Księżyc

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Prezydent USA Donald Trump podpisał "Dyrektywę Polityki Kosmicznej 1", przewidującą wznowienie amerykańskich lotów załogowych na Księżyc i ewentualne podjęcie takich lotów na Marsa.

"Jesteśmy liderem (w kosmonautyce) i zamierzamy liderem pozostać, i zamierzamy być tutaj wielokrotnie silniejsi" - powiedział Trump w trakcie uroczystości, której uczestnikami byli między innymi weterani misji księżycowych Edwin Aldrin i Harrison Schmitt oraz aktualna astronautka Peggy Whitson, posiadaczka wynoszącego 665 dni kobiecego rekordu długości pobytu w kosmosie.

Według prezydenta, przyjęcie dyrektywy to wielki krok w kierunku "ponownego sięgnięcia po dumne przeznaczenie Ameryki w kosmosie".

"A kosmos ma tak dużo wspólnego z różnymi sferami działalności, w tym także z działalnością wojskową" - zaznaczył Trump nie rozwijając dalej tego tematu.

Ostatnia jak dotąd podróż ludzi na Księżyc - Eugene\'a Cernana i Harrisona Schmitta na statku "Apollo 17" - odbyła się w dniach od 7 do 19 grudnia 1972 roku, czyli 45 lat temu.

PAP - Nauka w Polsce

dmi/

Copyright © Fundacja PAP 2018