27.05.2019
PL EN
15.12.2017 aktualizacja 15.12.2017

Preinkaskie zabytki na wystawie w Warszawie

Ponad 150 oryginalnych eksponatów, m.in. złotą i srebrną biżuterię, pokryte polichromią naczynia ceramiczne, znalazło się na pierwszej w Polsce ekspozycji zabytków preinkaskich. Wystawę można zobaczyć od piątku w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Eksponaty na potrzeby ekspozycji „Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey” sprowadzono z Narodowego Muzeum Archeologii, Antropologii i Historii Peru w Limie w Peru.

"Większość z nich została odkryta w czasie naszych wykopalisk w Castillo de Huarmey w Peru. Odkryliśmy tam pierwszy, niewyrabowany grobowiec prekolumbijskiej kultury Wari sprzed ok. 1200 lat" - powiedział PAP kierownik badań, dr Miłosz Giersz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowiec podkreślił, że jest to pierwsza wystawa oryginalnych zabytków kultur prekolumbijskch, w tym zabytków odkrytych przez polskich archeologów, eksponowana kiedykolwiek na terenie naszego kraju.

Dzięki zastosowaniu najnowszych technik - wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, zwiedzający mogą - zakładając specjalne gogle - przenieść się w miejsce, gdzie Polacy prowadzą w Peru wykopaliska.

W monumentalnym grobowcu znajdowały się szkielety 64 osób, głównie kobiet oraz ponad 1200 cennych przedmiotów ze srebra, złota, brązu, polichromowane naczynia ceramiczne i inne dobra luksusowe. Wiele z nich można obejrzeć na wystawie w Warszawie.

"Można też zobaczyć bardzo delikatne, starannie ozdobione tkaniny - elementy stroju przedstawicieli wysoko postawionych elit imperium Wari" - mówi uczestniczka badań w Peru, dr Patrycja Prządka-Giersz z wydziału „Artes Liberales” UW. Ekspertka dodała, że ich wykonanie zajmowało niejednokrotnie wiele miesięcy, a część wyrobów była nawet bardziej ceniona od złota.

"Dodatkowa atrakcją wystawy jest prezentowana po raz pierwszy artystyczna, a zarazem naukowo odtworzona, hiperrealistyczna rekonstrukcja popiersia i twarzy królowej z Castillo de Huarmey - była to kobieta pochowana w najważniejszym miejscu odkrytego przez nas grobowca" - powiedział dr Giersz.

Wystawa została sfinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz samorządu województwa mazowieckiego. Przygotowały ją Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Polskie Towarzystwo Studiów Latynoamerykanistycznych.

Ekspozycja potrwa do końca maja 2018 r.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019