Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
16.12.2017 aktualizacja 16.12.2017

Białystok/ Szansa na komercjalizację projektu studentów Politechniki Białostockiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kolejny innowacyjny pomysł realizowany przez studentów Politechniki Białostockiej ma szanse na komercjalizację. Dzięki finansowemu wsparciu z resortu nauki inteligentny system powiadomień "Anima" w przyszłym roku ma być gotowy do produkcji.

"Anima" to kolejny - po robocie edukacyjnym "Photon" - pomysł studentów Politechniki Białostockiej, który ma szansę na zaistnienie na rynku.

Innowatorzy wparcie w wysokości 100 tys. zł otrzymali z projektu "Inkubator Innowacyjności", finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - poinformowano w piątek na konferencji prasowej. Projekt jest realizowany przez trzy największe białostockie uczelnie: Politechnikę Białostocką (PB), Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku.

"Projekt +Inkubator Innowacyjności Plus+ służy zasypaniu pewnej luki na rynku. Projekty naukowo-badawcze dotykają w pewnym momencie szklanego sufitu, czyli są zbyt mocno rozwinięte, żeby je sfinansować m.in. w ramach badań statutowych, a nadal zbyt mało rozwinięte, by zainteresował się nimi rynek - fundusz inwestycyjny, inwestor prywatny czy firma" - powiedział PAP prezes Instytutu Innowacji i Technologii PB Tomasz Stypułkowski. Dodał, że dzięki wsparciu z "Inkubatora Innowacyjności" mają one szanse się rozwijać.

Stypułkowski wyjaśnił, że o wsparciu tego projektu zadecydował ambitny i zgrany zespół oraz pomysł, który w bardzo prosty sposób rozwiązuje pewien problem.

"Anima" to - jak wyjaśniają jego twórcy - inteligentny system powiadomień, który wykorzystuje do przekazywania wiadomości system Bluetooth. System działa w ten sposób, że w danym pomieszczeniu w domu umieszczane jest urządzenie, które komunikuje się ze smartfonem wyposażonym w oprogramowanie. Dzięki temu na telefon dochodzi informacja zostawiona np. przez innego domownika.

Jak powiedział PAP jeden z twórców "Animy" Mateusz Bajko, otrzymane pieniądze pozwolą doprowadzić projekt do końca, by był gotowy do produkcji. Obecnie opracowana jest aplikacja, gotowy jest prototyp "Animy". "W tym momencie natrafiliśmy na pewnego rodzaju ścianę, sami nie moglibyśmy tego kontynuować, bo potrzebujemy na dalszy rozwój środków" - powiedział Bajko.

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na dopracowanie grafiki i samego urządzenia oraz przygotowanie do zdobycia niezbędnych certyfikatów, a także na rozpoczęcie kampanii crowdfundingowej na platformie Kickstarter. Bajko zapowiedział, że "Anima" ma być gotowa do produkcji w lipcu przyszłego roku, wtedy też ma ruszyć akcja na Kickstarterze.

"Anima" ostatnio otrzymała główne nagrody w konkursie "Technotalent" dla innowacyjnych projektów młodych ludzi z województwa podlaskiego. (PAP)

autor: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024