12.12.2018
PL EN
10.01.2018 aktualizacja 10.01.2018

Trening może poprawić jakość snu u kobiet po terapii raka piersi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Udział w zajęciach fizycznych może przynieść subiektywną poprawę jakości snu u kobiet, które przeszły leczenie z powodu raka piersi – wynika z badania, które publikuje pismo “Medicine & Science in Sports & Exercise”.

Naukowcy pod kierunkiem Laury Q. Rogers z University of Alabama w Birmingham (stan Alabama, USA) doszli do takich wniosków po przebadaniu 222 kobiet po przebytym leczeniu na raka piersi. Część z nich przydzielono do grupy, która przez trzy miesiące brała udział w regularnych treningach fizycznych, a pozostałe były objęte standardową opieką.

Długość i jakość snu badanych pań oceniano na podstawie ich subiektywnych relacji zbieranych przy pomocy ankiety (Pittsburgh Sleep Quality Index – PSQI) na początku badania oraz po trzech i sześciu miesiącach. Do obiektywnej oceny problemów ze snem wykorzystano urządzenie o nazwie aktygraf, które za pośrednictwem układu akcelerometrów rejestruje aktywność ruchową. Aktygrafię przeprowadzono w tych samych punktach czasowych co ankiety.

Na podstawie analizy wyników ankiet naukowcy doszli do wniosku, że udział w zajęciach fizycznych przyczynił się do istotnej poprawy subiektywnie postrzeganej przez kobiety jakości snu – po trzech i sześciu miesiącach. Natomiast badanie z użyciem aktygrafu nie wykazało istotnych różnic odnośnie opóźnień w zasypianiu czy wydajności snu (brak wybudzeń etc.).

Jak podsumowali autorzy pracy, wskazuje ona, że udział w zajęciach fizycznych może w znacznym stopniu poprawiać jakość snu u kobiet po przebytym leczeniu raka piersi. (PAP)

autor: Joanna Morga

jjj/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018