17.12.2018
PL EN
10.01.2018 aktualizacja 11.01.2018

Cykl wykładów "UJ dla Krakowa". Będzie mowa m.in. o smogu

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

W ramach cyklu "UJ dla Krakowa" naukowcy w prostych słowach opowiadać będą o ważnych dla mieszkańców miasta tematach. Poruszane mają być zagadnienia takie jak smog, klimat, bezpieczeństwo stosowania leków, alergie. Pierwsze spotkanie - 18 stycznia.

"UJ dla Krakowa" to cykl popularnonaukowych wykładów prowadzonych przez naukowców z UJ. Prelekcjom ma towarzyszyć dyskusja.

Podejmowane tematy będą dotyczyć takich zagadnień jak smog, klimat miasta, zdrowie a zanieczyszczenie powietrza. Na stronie UJ poinformowano, że nie zabraknie także rozmów dotyczących bezpieczeństwa stosowania leków, paradontozy, akumulatorów przyszłości czy np. alergii. "Omówione zostaną także zagadnienia związane ze współczesną diagnostyką promieniowaniem jądrowym, bezpieczeństwie w mieście, a także przedstawione zostaną projekty rozwijające Smart City Kraków" - napisano na stronie uczelni.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 18 stycznia o g. 18:00. Dotyczyć będzie smogu.

"Położenie miasta i związany z tym klimat powodują szybki wzrostu stężenia i utrzymywania się zanieczyszczenia przez długi czas. Dlaczego klimat Krakowa jest taki specyficzny? Co znajduje się w zanieczyszczonym powietrzu, jaki jest jego skład i źródło pochodzenia? Co właściwie oznaczają podawane przez stacje pomiarowe skróty PM10 czy PM0,1? (...) Jaki wpływ na nasze zdrowie ma zanieczyszczenie powietrza? W jaki sposób dostaje się do naszego organizmu?" - zapowiada spotkanie UJ.

W spotkaniu wezmą udział dr hab. Anita Bokwa klimatolog z Wydziału Geografii i Geologii UJ, prof. Marek Michalik, geolog w Wydział Geografii i Geologii UJ oraz kardiolog, dr hab. Ewa Konduracka z Wydziału Lekarskiego UJ CM.

Moderatorem spotkania będzie Dominika Wantuch z krakowskiej "Gazety Wyborczej" zajmująca się m.in. problematyką smogu. Po około godzinnym wykładzie uczestnicy będą mogli zadawać pytania prowadzącym.

Wykłady odbywają się w Auditorium Maximum UJ, Aula Duża, ul. Krupnicza 33 w Krakowie. Wstęp jest bezpłatny, decyduje kolejność wejść na salę.

Termin najbliższego spotkania: 18 stycznia 2018 (patrz niżej), start godz. 18.00

Szczegóły dotyczące cyklu spotkań na stronie UJ . 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2018