23.10.2018
PL EN
12.01.2018 aktualizacja 12.01.2018

Olsztyn/ Firma z branży druku 3D rozpoczyna współpracę z uniwersytetem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i producent drukarek 3D - firma Zortrax podpisały w czwartek w Olsztynie porozumienie o współpracy. Przewiduje ono m.in. prowadzenie wspólnych badań i uruchomienie programu stażowego dla studentów.

Współpraca pomiędzy uczelnią i olsztyńską firmą działającą w sektorze druku 3D ma opierać się na wspólnych pracach badawczych i transferze wiedzy, organizacji spotkań i wykładów poświęconych tej technologii druku oraz na uruchomieniu programu stażowego dla studentów.

Prezes firmy Zortrax S.A. Rafał Tomasiak ocenił, że podpisanie tego porozumienia jest niezmiernie ważne dla spółki, która działa na tak dynamicznie rozwijającym się rynku. Jego zdaniem pozwoli to na wzmocnienie działu badań i rozwoju firmy, który będzie wspierany przez kadrę naukową uniwersytetu. Poza tym, umożliwi pozyskanie wyszkolonej kadry, chociażby przez programy stażowe.

"Na pewno będziemy przygotowywali studentów do pracy z tą technologią, która jest de facto już bardzo popularna, ale nie do końca stosowana na uczelniach wyższych" - dodał Tomasiak.

Zadeklarował, że firma bardzo intensywnie pracuje nad tym, by technologia druku 3D zagościła na uczelniach. Według niego w przypadku olsztyńskiego uniwersytetu styczność z tą technologią pozwoli np. studentom architektury krajobrazu czy mechatroniki stosować ją w przyszłej pracy.

Zdaniem rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Ryszarda Góreckiego, współpraca z Zortraxem dotyczyć będzie głównie studentów i pracowników naukowych trzech wydziałów: Nauk Technicznych, Matematyki i Informatyki oraz Geodezji.

Rektor chciałby, żeby w przyszłości współpraca została rozszerzona o kształcenie dualne. To nauka teorii zawodu przy jednoczesnej praktyce u zainteresowanego konkretnymi umiejętnościami pracodawcy, co pozwala wykształcić wyspecjalizowane kadry.

Według Michała Wypija z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podpisanie umowy w Olsztynie może być impulsem dla innych ośrodków akademickich i przedsiębiorstw. Jak podkreślił, jest ono ważne również dlatego, że dotyczy firmy, która jest liderem w swojej branży i uniwersytetu, który ma bardzo duże aspiracje i dynamicznie się rozwija.

Jak ocenił, mogą skorzystać na tym nie tylko strony porozumienia, ale również region i przede wszystkim studenci, którzy będą mieli szansę się rozwijać, a po skończonych studiach zyskać specjalizację pozwalającą im podjąć pracę w Olsztynie.

Olsztyński Zortrax należy do wiodących producentów drukarek, specjalistycznego oprogramowania i materiałów do druku 3D. Jest uważany za pierwszą polską markę tej branży, która rozpoczęła ekspansję światową. Firma zatrudnia obecnie ponad 150 pracowników i sprzedaje swoje produkty w blisko 90 krajach.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018