23.02.2019
PL EN
24.01.2018 aktualizacja 24.01.2018

Szczecin/ Zimowe Ptakoliczenie w najbliższy weekend

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W najbliższy weekend w Szczecinie miłośnicy ptaków będą mieli szansę bliżej poznać ptaki zimujące w parkach. Podczas spacerów ornitologicznych w ramach Zimowego Ptakoliczenia ich uczestnicy nauczą się m.in. rozpoznawać ptaki i właściwie pomagać im zimą.

W czasie spacerów, organizowanych przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Koło Naukowe Zoologii Kręgowców "Wąsatka" Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, zaplanowano naukę rozpoznawania ptaków oraz odkrywanie miejsc, w których najłatwiej je obserwować. Ponadto uczestnicy dowiedzą się, jak prawidłowo pomagać ptakom zimą i czym je dokarmiać.

W piątek wszyscy chętni będą podglądać ptaki na największej w Polsce nekropolii, czyli Cmentarzu Centralnym, który jest także jednym z najokazalszych parków przyrodniczych w Szczecinie. Tam liczenie ptaków połączone będzie z ich obrączkowaniem. Z kolei w sobotę i niedzielę zaplanowano spacer alejami Jasnych Błoni, Parku Kasprowicza oraz Ogrodu Dendrologicznego im. Stefana Kownasa.

Organizatorzy zalecają, aby na spacery ubrać się ciepło oraz zabrać własny sprzęt optyczny i ciepłą herbatę.

Podczas tegorocznego liczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na czeczotkę. Czeczotki, które przylatują do Polski, odbyły podróż z północy Europy. Samiec czeczotki szczyci się różowo-czerwoną czapeczką. W sezonie lęgowym w podobnym kolorze będzie plama na jego piersi. Samice i młode osobniki są ubarwione znacznie skromniej.

Co roku Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje około 140 spacerów ornitologicznych w całej Polsce. Ich spis znajduje się na stronie: http://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek/

Chętni znajdą tam szczegółowe informacje, m.in. o godzinie rozpoczęcia spaceru i kontakt do przewodnika, który poprowadzi spacer.

Towarzystwo na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Przez ostatnie osiem lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, czyli najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się gawron, a na trzecim kawka. (PAP)

PAP - Nauka w Polsce

autor: Kacper Reszczyński

res/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019