Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
23.01.2018 aktualizacja 23.01.2018

Rektor UW: w nowej wersji projektu Ustawy 2.0 widać ulepszenia

Rektor UW prof. Marcin Pałys. Fot. PAP/Jacek Turczyk 28.09.2017 Rektor UW prof. Marcin Pałys. Fot. PAP/Jacek Turczyk 28.09.2017

Nowy projekt Ustawy 2.0 bardzo przypomina swoją pierwotną wersję, ale widać wyraźnie, że w wyniku dyskusji ze środowiskiem oraz symulacji skutków ustawy, wprowadzono w nim ulepszenia – komentuje na stronie Uniwersytetu Warszawskiego rektor uczelni prof. Marcin Pałys.

Projekt tzw. Ustawy 2.0, nazywanej też Konstytucją dla Nauki, ze zmianami wprowadzonymi po kilkumiesięcznych konsultacjach społecznych i międzyresortowych wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zaprezentował w poniedziałek w Warszawie, podczas konferencji na Akademii Sztuk Pięknych.

Nową wersję projektu skomentował na stronie Uniwersytetu Warszawskiego rektor UW prof. Marcin Pałys. Jako przykłady pozytywnych zmian w stosunku do projektu wrześniowego wymienił nową wersję przepisów o konkursach dla uczelni badawczych.

"W poprzedniej wersji zakładano, że dodatkowe finansowanie będzie wynosić do 10 proc. zwykłego finansowania. W obecnym projekcie to nie mniej niż 10 proc. Ta zmiana jest zgodna z naszymi sugestiami. 10 proc. to nie byłby wystarczający zastrzyk finansowy, żeby przekształcić uniwersytet w uczelnię badawczą" - skomentował cytowany przez UW rektor.

Projekt zakłada, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) będzie ogłaszać konkurs „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. W ramach konkursu środki finansowe może otrzymywać nie więcej niż 10 uczelni akademickich. Dzięki środkom tym mają poprawić swoją konkurencyjność w skali międzynarodowej. W założeniu MNiSW miałoby to pomóc najlepszym polskim uczelniom poprawiać pozycję w światowych rankingach.

Przepisy zawarte w nowym projekcie ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce przewidują, że zamiast dotacji, uczelnie dostawać będą subwencję. A to ułatwi im dysponowanie środkami. Pieniądze będą więc w mniejszym stopniu "znaczone". Władze uczelni nie będą więc miały dokładnie wskazane, na co mają te środki przeznaczać.

Rektor UW dobrze ocenia tę zmianę formuły finansowania uczelni z budżetu państwa. "Zastąpienie dotacji subwencją jest dobrą wiadomością, ponieważ znacznie uelastycznia możliwość wydatkowania tych środków oraz rozwiązuje wiele praktycznych problemów. Dotychczas z dotacji dydaktycznej bardzo trudno było kupować np. wyposażenie sal laboratoryjnych dla studentów, laboratoriów komputerowych czy językowych. Teraz te ograniczenia znikną" – wyjaśnia prof. Pałys.

"Najważniejszy jest fakt, że uczelnie mają mieć całkowitą autonomię w zakresie swojej organizacji i struktury wewnętrznej" – uważa rektor UW. Wśród równie ważnych elementów nowego systemu wymienia: powiązanie możliwości nadawania stopni naukowych i prowadzenia kierunków studiów z kryteriami jakościowymi, nowy model kształcenia doktoratów w ramach szkół doktorskich, a także możliwość federalizacji uczelni.

Prof. Pałys zwraca też uwagę na zmiany w projekcie na korzyść uczelni z mniejszych ośrodków. Projekt zakłada utworzenie programu "Regionalna inicjatywa doskonałości". Będzie to konkurs dla uczelni z ośrodków regionalnych, w ramach którego placówki te będą mogły pozyskać środki na badania naukowe. "Ważne jest, że w projekcie znalazło się wsparcie dla uczelni regionalnych, tak aby zapobiec stworzeniu systemu, w którym uczelnie o ambicjach międzynarodowych konkurują z uczelniami o ambicjach regionalnych i któraś z tych stron musi przegrać" – zaznacza rektor.

Zdaniem prof. Pałysa nowa ustawa będzie wymagała od społeczności uniwersyteckiej bardzo szerokiej debaty nad tym, w jaki sposób wykorzystać stworzone w przepisach możliwości i narzędzia.

Cały komentarz na stronie UW. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024