23.02.2019
PL EN
25.01.2018 aktualizacja 25.01.2018

Szczecin/ Edukacyjna sala podań leków powstała w szpitalu w Zdrojach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Edukacyjną salę podań leków otwarto w środę w szczecińskim szpitalu "Zdroje" w ramach projektu "Nauka ratuje życie". Ma pomóc dzieciom z przewlekłymi schorzeniami podczas pobytu w szpitalu i zainteresować je nauką.

To największa z sal powstałych dotychczas w ramach ogólnopolskiego projektu "Nauka ratuje życie". W dwóch połączonych pomieszczeniach, oprócz sprzętu medycznego, znalazły się książki, gry planszowe i filmy popularyzujące wiedzę medyczną. Na ścianach umieszczono wielkoformatowe, kolorowe ilustracje z ciekawostkami dotyczącymi zdrowia. Do dyspozycji małych pacjentów są także interaktywne zeszyty edukacyjne i materiały przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik.

Sala przeznaczona jest dla dzieci, które muszą regularnie przyjmować leki w warunkach szpitalnych.

"Terapia polega na kilkugodzinnym pobycie w szpitalu, związanym często z dojazdem. Przebywanie w tym oddziale, sama choroba, jest dla naszych najmłodszych pacjentów dużym stresem. Ta sala będzie dawała taką fascynującą i inspirującą możliwość zamienienia tego stresu w przejście w świat nauki" – powiedział w środę dyrektor szpitala "Zdroje" Łukasz Tyszler.

W Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Zdroje" leczone są m.in. dzieci z najcięższymi schorzeniami gastrologicznymi i reumatologicznymi, takimi jak choroba Crohna i młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

Projekt "Nauka ratuje życie" ma też zachęcić młodych pacjentów do zainteresowania się medycyną.

"Jeśli zaszczepimy w dzieciach otwartość i chęć nauki, to - mimo że są obarczone chorobą - kiedy zaciekawi je to, co się z nimi dzieje, a także na przykład, czym są witaminy czy skąd biorą się szczepionki, będą mogły pójść dalej i pokonać barierę, która w tej chwili wiąże je do fotela i do łóżka" – powiedziała Izabella Dessoulavy-Gładysz z firmy Roche.

Twórcami koncepcji wizualnej i materiałów edukacyjnych prezentowanych w sali są autorzy publikacji dla dzieci, Wojciech Mikołuszko i Joanna Rzezak. Projekt "Nauka ratuje życie" to wynik współpracy firmy medycznej Roche i Centrum Nauki Kopernik.

Edukacyjne sale podań leków powstały także we Wrocławiu, Rzeszowie i w Warszawie. Według wstępnych informacji w najbliższych miesiącach ma powstać kolejnych pięć sal, możliwe też, że projekt obejmie dorosłych pacjentów.(PAP)

PAP - Nauka w Polsce

autor: Elżbieta Bielecka

emb/ malk/

Copyright © Fundacja PAP 2019