23.04.2019
PL EN
30.01.2018 aktualizacja 30.01.2018
Beata Kołodziej
Beata Kołodziej

Studenci AGH skonstruowali robota, który dostarcza przesyłki

Źródło: AGH Źródło: AGH

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie skonstruowali autonomicznego robota transportowo-dostawczego. Jego zadaniem jest samodzielne dostarczanie przesyłek w wyznaczone miejsca.

„Według naszego rozeznania to jedna z pierwszych tego typu studenckich konstrukcji w Polsce” – powiedział PAP w poniedziałek jeden z trzech twórców robota Paweł Węgrzyn.

Urządzenie ma pozostać na uczelni, będzie wykorzystywane przez studentów na zajęciach automatyki pojazdowej, ma także transportować obiekty pomiędzy poszczególnymi budynkami AGH.

ADR (Autonomous Delivery Robot) to – jak czytamy w komunikacie uczelni przesłanym PAP – elektryczny robot autonomiczny, w którym zastosowano algorytmy inteligentnego sterowania. Oznacza to, że urządzenie w zależności od aktualnej sytuacji zewnętrznej jest w stanie podejmować prawidłowe decyzje, np. może omijać przeszkody. Pomagają mu w tym czujniki lidar, które laserowo skanują otaczające go środowisko. Również dzięki nim robot tworzy mapy, które automatycznie są zapisywane w jego systemie. Po wybraniu miejsca dostarczenia przesyłki, robot sam wyznacza sobie optymalną trasę i realizuje zadanie.

Robot porusza się z maksymalną prędkością 0,5 m/s i może przewozić ładunek do 10 kg. Posiada czujniki ultradźwiękowe, a także ekran dotykowy, za pomocą którego można robotem sterować manualnie. Urządzenie ma również możliwość wysyłania komend głosowych.

Jak wyjaśniono w komunikacie, inspiracją do powstania robota było życie codzienne na uczelni i chęć automatyzacji czynności dostarczania przesyłek między budynkami kampusu AGH. Zastosowanie tej maszyny jest jednak dużo szersze. "ADR może w przyszłości rozwozić lekarstwa i posiłki pacjentom w szpitalu czy przewozić bagaże na lotniskach i dworcach. Autonomiczny robot transportowy z powodzeniem mógłby być wykorzystany również jako inteligentny koszyk na zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych czy kelner na konferencjach i sympozjach" - informuje AGH.

Działanie robota można zobaczyć na filmie. 

Projekt zrealizowali w ramach grantu rektorskiego członkowie koła naukowego Integra z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH z pomocą opiekuna, dr. inż. Marka Długosza.

PAP - Nauka w Polsce

autor: Beata Kołodziej

bko/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019