24.01.2019
PL EN
30.01.2018 aktualizacja 30.01.2018

Ładowanie e-pojazdów wyzwaniem dla uczestników hackatonu na UW

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zaprojektowanie optymalnej infrastruktury służącej do ładowania samochodów elektrycznych - przed takim zadaniem staną uczestnicy hackatonu "Smart Charge", który odbędzie się w połowie lutego na Uniwersytecie Warszawskim. Zgłoszenia przyjmowane są do 4 lutego.

Wśród problemów, z którymi będą musieli zmierzyć się uczestnicy hackatonu, znajdą się m.in. stosunkowo małe zasięgi samochodów elektrycznych (100-250 km), jak również długi czas ładowania akumulatorów. Jak informuje UW w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej, uczestnicy będą mieli do dyspozycji dane z OpenStreetMap oraz superkomputery ICM UW.

Hackaton "Smart Charge - inteligentna elektromobilność" odbędzie się 15 i 16 lutego w Centrum Technologii ICM w Warszawie, a jego organizatorami są Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW (ICM UW) oraz firma Innogy Polska.

W imprezie mogą wziąć udział zespoły programistów liczące od 2 do 4 osób, w których skład mogą wejść zarówno studenci, jak i osoby niebędące studentami. Rejestracja uczestników trwa do 4 lutego.

Zwycięzcy zawodów otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. zł. Dla zdobywców drugiego miejsca przewidziana jest nagroda w wysokości 3 tys. zł, a dla zdobywców trzeciego miejsca - 2 tys. zł.

"Przygotowując hackathony ICM, staramy się rozpoznawać te problemy współczesnej gospodarki, w których znaczenie superkomputerów jest zasadnicze, by mogły powstać skuteczne i wydajne rozwiązania" - mówi cytowany w komunikacie prof. Piotr Bała, pomysłodawca hackathonu. - "Zaprojektowanie optymalnej sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest jednym z takich wyzwań. W dzisiejszym świecie zastosowanie superkomputerów przy tego typu zadaniach będzie tylko rosło" - dodaje.

"Smart Change" będzie drugą imprezą z cyklu Wielkich Wyzwań Programistycznych, czyli hackatonów zorganizowanych na ICM UW z myślą o programistach, którzy chcą zmierzyć się z problemami wymagającymi przetwarzania dużych zbiorów danych oraz przeprowadzania zaawansowanych obliczeń wielkoskalowych. W pierwszej edycji imprezy, zatytułowanej "Map the Gap", celem było opracowanie układu sieci światłowodowych, który umożliwiłby dostęp do szerokopasmowego internetu jak największej liczbie użytkowników zamieszkujących obszary wykluczone cyfrowo.

Szczegółowe informacje na temat nowej edycji hackatonu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na jego stronie internetowej: http://wwp.icm.edu.pl

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019