Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
02.02.2018 aktualizacja 02.02.2018

Najstarszy archeopteryks

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Odkryty niedawno najstarszy okaz praptaka (archeopteryksa), który żył 150 mln lat temu opisują paleontolodzy na łamach periodyku „PeerJ”.

Około 150 mln lat temu, na obszarze, na którym dziś leży Bawaria (Niemcy), rozciągało się płytkie, ciepłe morze, pełne wysepek i lagun. W takim środowisku żył archeopteryks, którego dwunasty już okaz znaleziono w 2010 r. Wszystkie znane dzisiaj okazy archeopteryksa pochodzą z tego samego obszaru, doliny rzeki Altmuehl.

Archeopteryks, który osiągał wielkość kruka, uważany jest za wczesnego ptaka. Był upierzony, miał zęby, a skrzydła zaopatrzone były w palce zakończone szponami.

Znalezisko z 2010 r., które przypisano do rodzaju Archaeopteryx, jest najstarsze geologiczne spośród dotąd odkrytych.

„Okazy praptaka pochodzą z trzech różnych formacji skalnych, które razem obejmują okres ok. jednego miliona lat” - opisuje paleontolog, Oliver Rauhut z Ludwig-Maximilians-Universitaet w Monachium.

Szkielet reprezentuje cechy, które nie pojawiają się u innych okazów praptaków. Gatunek przypominał pod wieloma względami dinozaury drapieżne.

Mimo że najnowszy okaz jest dwunasty, to jednak zespół Rauhuta dowiódł, że pierwszy szkielet, odkryty w 1861 r., nie należy tak naprawdę do grupy. Ciągle więc znanych jest 11 okazów zaklasyfikowanych jako rodzaj Archaeopteryx.

Więcej informacji na stronie: www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180126085440.htm (PAP)

krx/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024