23.02.2019
PL EN
07.02.2018 aktualizacja 07.02.2018

Można się zgłaszać do XXII Konkursu „Bieg po indeks” Politechniki Koszalińskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Konkurs „Bieg po indeks” skierowany jest to uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy przed maturą chcą sprawdzić wiedzę z matematyki, fizyki czy informatyki. O zasadach udziału i terminach jego kolejnych etapów mówili we wtorek przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej i miasta Koszalin.

Tegoroczna edycja Konkursu „Bieg po indeks” będzie 22. organizowaną na przestrzeni 30 lat przez Politechnikę Koszalińską, która w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. Od trzech lat przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z miastem Koszalin. Jak powiedziała pełnomocnik prezydenta ds. inwestorów kluczowych i zatrudnienia Joanna Piotrkowska-Ciechomska na nagrody indywidualne dla uczniów i nauczycieli oraz dla szkół zarezerwowano w miejskim budżecie na 2018 r. 15 tys. zł.

„Konkurs co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, mamy kilkaset zgłoszeń. Pozwala się uczniom dobrze przygotować do matury i sprawdzić wiedzę z matematyki, fizyki i informatyki. Spełnia również rolę popularyzującą Politechnikę Koszalińską i miasto Koszalin” – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej rektor Politechniki Koszalińskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal.

Na zgłoszenia do „Biegu po indeks” szkoły mają czas do 16 lutego (formularz dostępny na stronie: www.tu.koszalin.pl/bpi). Organizatorzy liczą, że tradycyjnie do konkursu przystąpią placówki z czterech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Konkurs realizowany jest w trzech etapach. Pierwszy i drugi jest e-learningowy. W pierwszym etapie, od 26 lutego do 18 marca, młodzież pod opieką nauczycieli rozwiązywać będą zadania dostępne na stronie konkursu. W drugim etapie, od 19 do 25 marca, uczniowie będą mieć do dyspozycji 15 zadań testowych, które trzeba rozwiązać w wyznaczonym czasie. To w tym etapie nauczyciele dokonują selekcji uczniów, którzy będą reprezentować szkołę w trzecim finałowym etapie konkursu.

W 2018 r. finał „Biegu po indeks” odbędzie się 6 kwietnia w PK przy ul. Śniadeckich.

„Finał to egzamin maturalny na poziomie rozszerzonym z matematyki, informatyki i fizyki. Czas trwania taki jak na maturze – 120 minut. Młodzież będzie musiała wybrać 5 z 15 zadań, np.: 2 zadania z matematyki, 2 z fizyki i 1 z informatyki albo tylko z matematyki czy fizyki” – poinformował prorektor ds. studenckich PK prof. nadzw. dr hab. inż. Tomasz Królikowski.

Królikowski dodał, że zwykle większość uczniów wybiera tylko zadania z matematyki, by sprawdzić swoją wiedzę z tego przedmiotu przed maturą. „Spory jest też odsetek, który miesza matematykę z informatyką. Najmniej decyduje się na zadania z fizyki. Wiemy dlaczego – w szkole ponadgimnazjalnej jest jej mało” – skwitował Królikowski.

Finał wyłoni 30 laureatów. Trzech z najlepszymi wynikami otrzyma nagrody pieniężne w wysokości: 1000 zł, 750 zł i 500 zł. Na tę samą gratyfikację mogą liczyć ich nauczyciele, pod których kierunkiem przygotowywali się do konkursu. Nagrodzone zostaną też trzy szkoły. Tu będzie się liczyła suma trzech najwyżej punktowanych wyników uzyskanych przez uczniów danej szkoły w finale. Dostaną drukarki 3D.

Dodatkowo laureaci z trzema najwyższymi wynikami, którzy zdecydują się na pojęcie nauki na PK, otrzymają stypendia w pierwszym semestrze w wysokości: 3000 zł, 2500 zł i 2000 zł.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 13 kwietnia o godz. 11 w sali Senatu Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich 2 w Koszalinie.

Do ubiegłorocznej edycji Konkursu „Bieg po indeks” zgłosili się uczniowie z 29 szkół z kilku województw. Ostatecznie do finału konkursu przystąpiło 203 uczestników, w 2016 r. było ich 187. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ jw/

Copyright © Fundacja PAP 2019