23.02.2019
PL EN
08.02.2018 aktualizacja 08.02.2018

Opole/UE wspiera odbudowę Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Blisko 43 mln złotych będzie kosztowała budowa centrum naukowego dla rolnictwa w Opolu i Prószkowie, gdzie w połowie XIX wieku założono Królewską Akademię Nauk. W środę uroczyście parafowano dokumenty o dofinansowaniu projektu kwotą 30 mln zł ze środków UE.

Jak poinfomowało biuro prasowe opolskiego urzędu marszałkowskiego, projekt pt. Międzynarodowe Centrum Badawczo-Rozwojowe Uniwersytetu Opolskiego na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego – Rewitalizacja Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie, będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Jego całkowita wartość to ponad 42,8 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to prawie 29,7 mln zł.

Projekt będzie realizowany w dwóch lokalizacjach: na terenie uniwersytetu w Opolu oraz w Prószkowie, gdzie już w XIX wieku założono pierwszą placówkę naukową zajmującą się pomologią - nauką o sadownictwie. Według założeń autorów projektu na terenie kampusu Uniwersytetu Opolskiego zostanie rozbudowany Wydział Przyrodniczo-Techniczny, na którym prowadzone będą badania naukowe.

Drugą - komercyjną częścią inwestycji - będzie rewitalizacja terenu dawnej Królewskiej Akademii, gdzie na terenie około 10 ha będą m.in. prowadzone poletka doświadczalne, odpłatne badania na rzecz rolnictwa, sadownictwa i jakości wód oraz organizowane np. targi związane z rolnictwem. Pozyskane w ten sposób środki będą wykorzystane na rzecz dalszego rozwoju projektu.

Jak poinformował pełnomocnik UO Grzegorz Sawicki, zainteresowanie współpracą z tworzonym centrum wykazało się kilkadziesiąt podmiotów. Są one zainteresowane możliwością prowadzenia badań w nowych obiektach, dysponujących najnowocześniejszymi w regionie przyrządami badawczymi i wysoko wykwalifikowaną kadrą naukową. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019