02.06.2020
PL EN
14.02.2018 aktualizacja 14.02.2018

Zgłoszenia do konkursu "Eksperyment Łańcuchowy" do końca marca

Źródło: mat. prasowe Źródło: mat. prasowe

"Fizyka wszędzie styka" - to hasło VI edycji konkursu "Eksperyment Łańcuchowy". Jego uczestnicy podejmują się zbudowania urządzenia transportującego metalową kulkę przy wykorzystaniu jak największej liczby zjawisk i praw fizyki. Można się zgłaszać do 31 marca.

Konkurs jest organizowany przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Skierowany jest przede wszystkim do uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych: od przedszkolaków po studentów. Organizatorzy zachęcają do udziału także drużyny rodzinne. Biorące udział w konkursie grupy mogą składać się maksymalnie z pięciu osób pod opieką mentora – osoby pełnoletniej.

Jak tłumaczą organizatorzy w przesłanej PAP informacji prasowej, konkurs "Eksperyment Łańcuchowy" jest połączeniem nauki fizyki z zabawą i majsterkowaniem. Jego celem jest przede wszystkim zachęcenie uczniów do wykorzystania fantazji i twórczości w zdobywaniu wiedzy. "Udział w konkursie jest okazją do wspaniałej wspólnej zabawy, rozwijania umiejętności współpracy w grupie, integracji, a przede wszystkim jest to niezwykle skuteczna droga do zrozumienia wielu zjawisk fizycznych" - przekonują organizatorzy.

Transfer kulki w gotowym urządzeniu powinien trwać od 20 do 120 sekund, zaś samo urządzenie będzie musiało zmieścić się na pełnowymiarowej ławce szkolnej. Prawa fizyki mogą posłużyć zarówno do transportu kulki, jak i być uruchamiane przez kulkę w trakcie jej przemieszczania się. Jak zaznaczają organizatorzy, poziom skomplikowania zjawisk fizycznych powinien odpowiadać kategorii wiekowej zespołu: przedszkole, szkoła podstawowa (klasy 1-3 oraz 4-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci oraz rodziny.

Chęć udziału można zgłaszać do 31 marca przez formularz znajdujący się na stronie: www.lancuch.if.uj.edu.pl

Po wypełnieniu formularza organizator prześle zespołowi metalowe kulki. Po skonstruowaniu urządzenia drużyna będzie musiała zgłosić organizatorowi nazwę projektu oraz opis działania machiny - może on być uzupełniony materiałami fotograficznymi i wideo. Ma na to czas do 14 kwietnia.

Podczas oceny projektów i urządzeń jury będzie brać pod uwagę: liczbę wykorzystanych praw fizyki oraz ich umiejętne wyjaśnienie, stopień zaawansowania urządzenia, jak również pomysłowość i estetykę wykonania. Każda kategoria wiekowa będzie oceniana indywidualnie i w każdej będą przyznawane osobne nagrody.

Podczas finału konkursu, który odbędzie się 9 czerwca 2018 r. w siedzibie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, urządzenia zostaną połączone w jeden, kilkukrotnie uruchamiany łańcuch.

Pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=pIvxJrRMs7I można obejrzeć reportaż z finału V edycji konkursu.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020