12.12.2018
PL EN
16.02.2018 aktualizacja 16.02.2018

Brak ważnego hormonu przyczyną problemów zdrowotnych wcześniaków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Brytyjscy naukowcy zdefiniowali przyczynę niskiego ciśnienia tętniczego u wcześniaków. Jest nią niedobór aldosteronu, hormonu wytwarzanego przez korę nadnerczy - informuje pismo "BMC Medicine".

Aldosteron jest hormonem sterydowym, który ma kluczowe znaczenie dla regulacji ciśnienia tętniczego. Jeśli dziecko nie posiada wystarczającego poziomu tego hormonu, wówczas zbyt duża ilość soli jest wydalana z moczem. Ta utrata soli może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u wcześniaków (u jednego na troje dzieci do nadmiernej utraty soli dochodzi w pierwszym tygodniu życia).

Badania wykazały, że choć kora nadnerczy jest aktywna w drugim trymestrze ciąży, nie wytwarza jeszcze wówczas aldosteronu. W rezultacie, dzieci urodzone przed 32 tygodniem nie posiadają jeszcze w pełni sprawnych gruczołów nadnerczowych i są narażone na nadmierną utratę soli.

"Istnieje jeszcze wiele niewiadomych dotyczących procesu rozwoju płodu. Te badania pomagają lepiej zrozumieć formowanie się kluczowych gruczołów i ich wpływ na zdrowie przedwcześnie narodzonych dzieci" - komentuje prof. Paul Fowler z Uniwersytetu Aberdeen.

"Dzieci urodzone przed 32 tygodniem ciąży często dotykają takie problemy jak odwodnienie, spadek ciśnienia tętniczego, a w niektórych przypadkach nawet zgon. Nasze badania dostarczają ważnych informacji, niezbędnych, aby móc wykrywać i leczyć zaburzenia wynikające z nadmiernej utraty soli u wcześniaków" - podsumowują autorzy.(PAP)

koc/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2018