22.03.2019
PL EN
16.02.2018 aktualizacja 16.02.2018

MŚ: minister Kowalczyk w przyszłym tygodniu w Brukseli; rozmowy nt. Puszczy Białowieskiej

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 01.01.2018 Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 01.01.2018

W środę 21 lutego minister środowiska Henryk Kowalczyk wybiera się do Brukseli, gdzie będzie rozmawiać m.in. o przyszłości Puszczy Białowieskiej z komisarzem UE ds. środowiska - poinformował w czwartek PAP rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka.

Przedstawiciel MŚ wyjaśnił, że Kowalczyk spotka się m.in. z unijnym komisarzem UE Karmenu Vellą i będzie z nim rozmawiał o Puszczy Białowieskiej, szczególnie o jej przyszłości.

20 lutego rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE ma wydać opinię ws. sporu między Polską i Komisją Europejską ws. Puszczy Białowieskiej. Następnie Trybunał ma ją przeanalizować i wydać ostateczny wyrok. Resort środowiska spodziewa się, że może się on pojawić w okolicach kwietnia.

Na początku lutego na konferencji prasowej w Białowieży Kowalczyk poinformował, że zamierza powołać zespół ekspercki, który nakreśli długofalowy plan dla Puszczy Białowieskiej. Dodał, że będzie się konsultował w tej sprawie z ekologami, leśnikami i lokalną społecznością.

Kowalczyk mówił wówczas, że zadaniem zespołu będzie "zaprogramowanie przyszłości" puszczy z uwzględnieniem wymogów wynikających z prawa polskiego, europejskiego, jak i UNESCO oraz oczekiwań różnych interesariuszy.

Minister w czwartkowym wywiadzie dla Rzeczpospolitej zadeklarował, że ciężki sprzęt służący do wycinki drzew, czyli harwestery, nie wrócą do Puszczy Białowieskiej. Dodał, że na terenach gdzie występuje kornik drukarz, na wiosnę nie powinna być prowadzona wycinka. "Tempo przyrostu kornika spadło, dlatego że w puszczy jest już coraz mniej żywych świerków. Kornik słabnie i już się nie rozwija lawinowo (...) Kornika drukarza jest już w puszczy niewiele. Wycinanie drzew, jako profilaktyka przed kornikiem, byłoby mało skuteczne" - mówił. (PAP)

autor: Michał Boroń

edytor: Jacek Ensztein

mick/

Copyright © Fundacja PAP 2019