Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
20.02.2018 aktualizacja 20.02.2018

Chodzenie po schodach skutecznie pomaga zachować zdrowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Regularne chodzenie po schodach to dobry sposób na poprawę pracy układu sercowo-naczyniowego, w tym na obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia krwi oraz na wzmocnienie mięśni nóg. Naukowcy rekomendują je szczególnie kobietom po menopauzie.

Nie każdy ma czas i pieniądze, aby korzystać z siłowni, czy innych form sportu. Co więcej, jak wyjaśniają badacze z North American Menopause Society (NAMS), wybór aktywności fizycznej przez kobiety po menopauzie nastręcza szczególnych trudności.

Jedna z przyczyn to uwarunkowania fizjologiczne. Ćwiczenia oporowe, czyli np. z ciężarkami pomagają zachować siłę mięśni, ale zwiększają też ryzyko rozwoju nadciśnienia u osób w średnim wieku z wysokim ciśnieniem czy z już istniejącym nadciśnieniem.

Połączenie takiego rodzaju ćwiczeń z wysiłkiem aerobowym pomaga zminimalizować ryzyko, ale wiele kobiet powstrzymują inne przeszkody. Można tu wymienić brak pieniędzy, ośrodka sportowego w pobliżu, złą pogodę czy nawet wstyd.

Z drugiej strony, chodzenie po schodach umożliwia jednocześnie trening oporowy i aerobowy. Pomaga przy tym spalić tkankę tłuszczową, poprawia profil lipidowy i obniża ryzyko osteoporozy. Jednocześnie nic nie kosztuje i można ćwiczyć bez wychodzenia z domu.

Skuteczność takiego treningu w pomocy paniom po menopauzie opisuje międzynarodowy zespół naukowców na łamach wydawanego przez NAMS pisma „Menopause” (https://www.menopause.org/docs/default-source/default-document-library/stair-climbing-reduces-blood-pressure-2-14-18.pdf)

W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięły udział koreańskie kobiety, które już przeszły menopauzę. Ich trening polegał na pokonywaniu 192 schodów od dwóch do pięciu razy dziennie.

Ochotniczki doświadczyły wyraźnych korzyści. Trening doprowadził do zmniejszenia groźnego stwardnienia tętnic i ciśnienia krwi u kobiet z nadciśnieniem, a także do poprawy siły mięśni nóg.

„Badanie to demonstruje, jak prosta interwencja w styl życia, taka jak chodzenie po schodach, może być skuteczna w zapobieganiu lub zmniejszaniu negatywnych skutków menopauzy i wieku na układ krwionośny oraz mięśnie nóg u kobiet po menopauzie z nadciśnieniem” - wyniki komentuje JoAnn Pinkerton, dyrektor wykonawczy NAMS.(PAP)

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024