22.03.2019
PL EN
23.02.2018 aktualizacja 23.02.2018

Aktywność fizyczna pozwala dłużej cieszyć się dobrą pamięcią

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Im niższy poziom aktywności fizycznej, tym większe ryzyko wystąpienia zmian neurodegeneracyjnych w mózgu, prowadzących do choroby Alzheimera - informują naukowcy na łamach "Journal of Alzheimer\'s Disease".

"Te badania dostarczają kolejnych dowodów na to, że zwiększenie sprawności fizycznej pomaga zachować zdrowie mózgu i spowolnić proces jego starzenia się" - mówi dr Kan Ding, autorka analizy z University of Texas Southwestern.

Do badań rekrutowano 81 osób, których średnia wieku wynosiła 65 lat. U 55 uczestników występowały wczesne objawy problemów z pamięcią lub łagodne zaburzenia poznawcze.

Wydolność tlenową badanych oceniano poprzez pomiar maksymalnej wartości poboru tlenu. Ponadto wykonano testy funkcji poznawczych, w tym pamięci oraz obrazowanie mózgu.

Okazało się, że u osób, które były mniej sprawne fizycznie, szybciej następowała dystrofia neurytów w istocie białej mózgu, co przekładało się na pogorszenie pracy mózgu.

"Coraz więcej dowodów świadczy o tym, że to co jest złe dla naszego serca, jest również złe dla naszego mózgu. Prowadzenie badań umożliwiających lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób serce i mózg są ze sobą powiązane może pomóc opracować metody zapobiegania chorobie Alzheimera" - podsumowują naukowcy. (PAP)

koc/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019