Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
23.02.2018 aktualizacja 23.02.2018

Aktywność fizyczna pozwala dłużej cieszyć się dobrą pamięcią

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Im niższy poziom aktywności fizycznej, tym większe ryzyko wystąpienia zmian neurodegeneracyjnych w mózgu, prowadzących do choroby Alzheimera - informują naukowcy na łamach "Journal of Alzheimer\'s Disease".

"Te badania dostarczają kolejnych dowodów na to, że zwiększenie sprawności fizycznej pomaga zachować zdrowie mózgu i spowolnić proces jego starzenia się" - mówi dr Kan Ding, autorka analizy z University of Texas Southwestern.

Do badań rekrutowano 81 osób, których średnia wieku wynosiła 65 lat. U 55 uczestników występowały wczesne objawy problemów z pamięcią lub łagodne zaburzenia poznawcze.

Wydolność tlenową badanych oceniano poprzez pomiar maksymalnej wartości poboru tlenu. Ponadto wykonano testy funkcji poznawczych, w tym pamięci oraz obrazowanie mózgu.

Okazało się, że u osób, które były mniej sprawne fizycznie, szybciej następowała dystrofia neurytów w istocie białej mózgu, co przekładało się na pogorszenie pracy mózgu.

"Coraz więcej dowodów świadczy o tym, że to co jest złe dla naszego serca, jest również złe dla naszego mózgu. Prowadzenie badań umożliwiających lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób serce i mózg są ze sobą powiązane może pomóc opracować metody zapobiegania chorobie Alzheimera" - podsumowują naukowcy. (PAP)

koc/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024