13.12.2018
PL EN
19.02.2018 aktualizacja 19.02.2018

Zmarł prof. Paweł Krzystolik - nestor nauki górniczej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W wieku 84 lat zmarł prof. Paweł Krzystolik - nestor polskiej nauki górniczej, zaliczany do najwybitniejszych znawców problematyki bezpieczeństwa w kopalniach. Był światowej klasy specjalistą w zakresie zwalczania zagrożeń wybuchami metanu i pyłu węglowego.

O śmierci profesora poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, z którym był związany przez blisko 60 lat. Z tego przez ponad 20 lat (do 2003 r.) prof. Krzystolik kierował należącą do GIG Kopalnią Doświadczalną Barbara w Mikołowie - jedynym tego typu podziemnym "poligonem badawczym". Pod jego kierownictwem powstało wiele rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo pracy w kopalniach, m.in. urządzenia możliwe do stosowania w warunkach zagrożenia wybuchami. Był autorem ok. 100 patentów.

Prof. Krzystolik był absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie także uzyskał stopień doktorski. Był autorem lub współautorem ok. 300 prac naukowych, w tym podręcznika akademickiego dla słuchaczy studiów na kierunkach górniczych. Wielokrotnie pracował w komisjach wyjaśniających przyczyny górniczych katastrof, był członkiem komisji górniczej oraz sekcji aerologii górniczej i cybernetyki Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk. W 2002 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Znał sześć języków, był uczestnikiem wielu międzynarodowych kongresów i sympozjów górniczych. Chętnie dzielił się swoją ekspercką wiedzą z dziennikarzami.

Prof. Krzystolik urodził się i mieszkał w Pszczynie. Był m.in. prezesem Towarzystwa Przyjaciół Zamku w tym mieście. Pogrzeb profesora odbędzie się w Pszczynie w najbliższy czwartek w południe. (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Jacek Ensztein

mab/

Copyright © Fundacja PAP 2018