26.02.2020
PL EN
19.02.2018 aktualizacja 27.02.2018

Toruń/ Prof. Andrzej Cichocki doktorem honoris causa UMK

Prof. dr. hab. Andrzej Cichocki otrzymał tytuł doktor honoris causa UMK podczas uroczystości z okazji święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, 19 bm. W 545. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika przyznane zostały odznaczenia państwowe i uniwersyteckie, w tym tytuły doktora honoris causa, honorowego profesora oraz ambasadora UMK. PAP/Tytus Żmijewski 19.02.2018 Prof. dr. hab. Andrzej Cichocki otrzymał tytuł doktor honoris causa UMK podczas uroczystości z okazji święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, 19 bm. W 545. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika przyznane zostały odznaczenia państwowe i uniwersyteckie, w tym tytuły doktora honoris causa, honorowego profesora oraz ambasadora UMK. PAP/Tytus Żmijewski 19.02.2018

Prof. Andrzej Cichocki, zajmujący się badaniami nad m.in. sztuczną inteligencją oraz neuroinformatyką, otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowiec od 23 lat kieruje w Japonii laboratoriami w Brain Science Institute.

Senat UMK przyznał doktorat honoris causa prof. Cichockiemu "w uznaniu jego dokonań w badaniach nad mózgiem i rozwojem sztucznych sieci neuronowych, a także jego wkład w badania kognitywne prowadzone na toruńskiej uczelni". Tytuł Cichocki odebrał podczas corocznego święta toruńskiej uczelni, w którym wziął udział m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Cichocki wskazał, że jest bardzo szczęśliwy z powodu uhonorowania. "Pragnę bardzo podziękować Wydziałowi Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK za wskazanie mojej kandydatury, a także Politechnice Warszawskiej za jej poparcie. Moje wzruszenie jest wielkie także dlatego, że docenili mnie moi koledzy naukowcy i współpracownicy" - podkreślił Cichocki.

Naukowiec studiował na Politechnice Warszawskiej, gdzie w 1972 roku otrzymał dyplom magistra inżyniera w dziedzinie automatyki i informatyki, a cztery lata później obronił doktorat. W 1982 roku został doktorem habilitowanym. Tytuł profesorski otrzymał w 1995 roku. Od tego czasu kieruje w Japonii laboratoriami w Brain Science Institute należącym do prestiżowej organizacji badawczej RIKEN - Instytut Badań Fizycznych i Chemicznych.

Dwa lata temu - wyróżniony w poniedziałek naukowiec - został koordynatorem pięcioletniego projektu "W poszukiwaniu źródeł aktywności poznawczej mózgu", który realizowany jest na UMK. W kierowanych przez niego japońskich laboratoriach na stażach naukowych przebywało już ponad 30 młodych naukowców z Polski.

Obchody święta toruńskiej uczelni odbywają się zawsze 19 lutego - w rocznicę urodzin patrona uczelni Mikołaja Kopernika (1473-1543). Poniedziałkowe świętowanie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim, w którym uczestniczył wicepremier Gowin. Uroczystości kontynuowane były w auli UMK. Tam wręczono dyplomy 46 nowym doktorom habilitowanym i 117 doktorom.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika został powołany dekretem Rady Ministrów z 24 sierpnia 1945 r., zatwierdzonym przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej 11 września 1945 r. Pierwsze wykłady 24 listopada 1945 r. przeprowadzili filozof prof. Tadeusz Czeżowski i filolog klasyczny prof. Stefan Srebrny, a 5 stycznia 1946 r. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. (PAP)

autorzy: Tomasz Więcławski i Jerzy Rausz

twi/ rau/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020