08.07.2020
PL EN
22.02.2018 aktualizacja 22.02.2018

Miasto owadów – konferencja w Katowicach

Fot. PAP/ Stanisław Rozpędzik 19.05.2017 Fot. PAP/ Stanisław Rozpędzik 19.05.2017

O miejskich pasiekach, promocji miast poprzez pszczelarstwo i jak chronić owady przed zagrożeniami, opowiedzą w Katowicach naukowcy i entomolodzy. Konferencja „Miasto ludzi, miasto owadów. Nowoczesne zarządzanie środowiskiem miejskim” jest częścią kampanii „Nie żądlę – zapylam”.

Na bezpłatnej konferencji 2 marca naukowcy przybliżą kwestie związane z zakładaniem oraz prowadzeniem pasiek miejskich, a także obecnością dzikich i udomowionych zapylaczy w miastach. Przedstawią praktyczne metody kształtowania środowiska przyjaznego owadom.

Czy zapylacze w mieście to właściwe zwierzęta we właściwym miejscu? Na to pytanie odpowie dr hab. Marcin Zych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Prawne aspekty życia pszczół w miastach omówi dr Agnieszka Bielska-Brodziak z Uniwersytetu Śląskiego. O tym, jakie usługi świadczą miejskie ekosystemy, opowie dr Agnieszka Lorek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

A co grozi pszczołom? I jak można tym zagrożeniom przeciwdziałać lub zapobiegać, to temat wykładu dra hab. Pawła Chorbińskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Olga Marcinkowska z Muzeum Śląskiego udowodni z kolei, że można projektować współczesne przestrzenie miejskie przyjazne zapylaczom, zaś Kamil Baj z Pszczelarium zaproponuje "miejską trójpolówkę". Zgodnie z taką strategią uprawy, pola dzielono na trzy części i każdego roku uprawiano tylko dwie z nich, obsianych odpowiednio zbożem ozimym i jarym, a trzecia pełni funkcję pastwiska.

Konferencja jest jednym z wydarzeń kampanii edukacyjnej „Nie żądlę – zapylam” pokazującej rolę owadów zapylających w ekosystemie. Kampania zakłada edukowanie społeczeństwa - władz samorządowych dzieci i młodzieży szkolnej, a także dorosłych mieszkańców województwa śląskiego. Prowadzi ją Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego wraz z zespołem pracowników Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Uniwersytetu Śląskiego. Działania dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Wykłady odbędą się 2 marca w godz. 10.00 – 16.00 w auli nr 7 budynku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, ul. Bankowa 11b w Katowicach. Więcej informacji na stronie: https://niezadlezapylam.wordpress.com/konferencja.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020