26.06.2019
PL EN
26.02.2018 aktualizacja 28.03.2018

Prof. sir Leszek Borysiewicz doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

Fot. UwB Fot. UwB

Prof. sir Leszek Borysiewicz, światowej sławy biolog, były rektor Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii, otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. To piętnasty tytuł doktora honoris causa nadany przez tę uczelnię.

Nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Borysiewiczowi to uznanie za jego wkład w rozwój medycyny molekularnej, w szczególności w zwalczanie chorób nowotworowych oraz za wieloletnie zaangażowanie we współpracę ze środowiskiem naukowym Uniwersytetu w Białymstoku - napisał w uzasadnieniu do uchwały w tej sprawie Senat Uniwersytetu w Białymstoku.

Podczas uroczystości nadania tytułu Borysiewiczowi, która miała miejsce na wydziale prawa UwB, prof. Emil Pływaczewski mówił podczas laudacji, że Borysiewicz jest wybitnym naukowcem. Wymienił, że jego specjalizacje odnosiły się do badania chorób zakaźnych, odpornościowego systemu komórkowego i polegały na opracowywaniu szczepionek.

Mówił, że Borysiewicz kierował zespołem badawczym prowadzącym pionierskie prace nad szczepionkami. Dodał, że ten zespół, jako pierwszy w Europie przeprowadził badania kliniczne nad terapeutyczną szczepionką na wirusa brodawczaka ludzkiego, który powoduje raka szyjki macicy. "To epokowe odkrycie, stanowi istotny postęp w rozwoju badań nad chorobami nowotworowymi" - dodał.

Pływaczewski podkreślił, że Borysiewicz "dokonał znaczących odkryć docenionych przez innych badaczy naukowych". "Godny podkreślenia jest również fakt, że potrafił on przenieść swoje odkrycia naukowe do szeroko rozumianej praktyki lekarskiej" - dodał. Wyróżnił też działalność charytatywną profesora, który m.in. wprowadził kliniki medyczne w Gambii (Afryka).

Pływaczewski mówił też o wspieraniu przez Borysiewicza różnego rodzaju inicjatyw białostockiej uczelni. Dodał, że umowa podpisana w 2014 roku m.in. przez UwB i Uniwersytet w Cambridge przekłada się na "konkretną współpracę" pomiędzy naukowcami w zakresie prawa i kryminalistyki. Powiedział, że Borysiewicz zaangażował się w rozwijanie kontaktów między naukowcami z UwB i Cambridge, którzy wspólnie chcą prowadzić badania nad dziedzictwem i ochroną Puszczy Białowieskiej po stronie polskiej i białoruskiej.

Borysiewicz odbierając tytuł, dziękował "za ten wielki honor".

Wygłosił wykład, w którym mówił o przyszłości medycyny. W jego ocenie, to co pozostanie niezmienne to kontakt lekarza z pacjentem, ale też współpraca różnych specjalistów i personelu medycznego, by pomóc konkretnemu człowiekowi z konkretną chorobą. Borysiewicz wyjaśniał dziennikarzom, że najważniejsze jest zaufanie między pacjentem i lekarzem. I - jak dodał - to właśnie zadaniem lekarza będzie tłumaczenie pacjentowi roli wciąż rozwijających się technologii w procesie leczenia.

Mówił też, o współpracy UwB z Uniwersytetem w Cambridge w dziedzinie ekologii w Puszczy Białowieskiej. Pytany przez PAP, czego dokładnie miałyby dotyczyć badania, powiedział, że na razie prowadzone są dyskusje między naukowcami jak współpraca ma wyglądać i gdzie starać się o finansowanie.

Prof. Leszek Borysiewicz urodził się 13 kwietnia 1951 roku w Wielkiej Brytanii, w Cardiff k. Bristolu, a jego rodzice pochodzą z Podlaskiego. Borysiewicz, jako kierownik Katedry Medycyny na University od Wales kierował pracami nad pionierskimi badaniami nad szczepionką na wirusa brodawczaka ludzkiego. Za wyniki tych badań królowa Elżbieta II nadała Borysiewiczowi w 2001 roku tytuł: Sir.

Borysiewicz w latach 2010-20117 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu w Cambridge. Jest autorem ponad 100 publikacji, które cytowane były ponad 5,5 tys. razy w najważniejszych czasopismach naukowych. Jest też autorem raportów m.in. dla Światowej Organizacji Zdrowia. (PAP)

PAP - Nauka w Polsce

autor: Sylwia Wieczeryńska

swi/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019