18.12.2018
PL EN
27.02.2018 aktualizacja 27.02.2018

680 osób chce wziąć udział w IV Dyktandzie Krakowskim

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

680 osób zarejestrowało swój udział w IV Dyktandzie Krakowskim, które odbędzie się w najbliższą sobotę w Auditorium Maximum UJ. Po raz pierwszy zostanie ono zorganizowane także w wersji „junior” dla osób do lat 15.

Patronat nad dyktandem objął wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

"W dyktandzie chce wziąć udział 590 osób, a w wersji +junior+ - dziewięćdziesiąt" - poinformowała PAP Aleksandra Kucharska przewodnicząca Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ. Ze względu na duże zainteresowanie rejestracja potrwa jeszcze do środy.

Autorką tekstu IV Dyktanda Krakowskiego jest językoznawczyni dr hab. Mirosława Mycawka. Jak zapowiada, podobnie jak w latach poprzednich nie zabraknie w nim krakowskich wątków. "Oba dyktanda i dla młodszych, i dla starszych będą bardzo łatwe" - powiedziała PAP dr hab. Mycawka. "Staram się minimalizować liczbę wyrazów zapożyczonych, bo zawsze to budzi duże emocje, aczkolwiek skoro na co dzień używamy tych wyrazów, to musimy umieć właściwie je zapisać" - dodała.

Dr hab. Mirosława Mycawka podkreśliła, że Dyktando Krakowskie jest organizowane, żeby zwrócić uwagę, że ortografia jest "umową społeczną utrwaloną przez tradycję i normę" i powinniśmy jej przestrzegać, by "dobrze nam się ze sobą komunikowało i można było komfortowo przyswajać treść".

"Ortografia jest potrzebna" – podkreśliła dr Mycawka. Choćby dlatego, że w języku polskim mamy wiele zapożyczeń z języków obcych i powinniśmy znać zasady ich zapisywania. Co jeszcze sprawia problemy w języku polskim? "Zapisywanie dużą i małą literą. Niuansów w tym zakresie często nie rozstrzyga nawet słownik. Nie ma dokładnego ustalenia normatywnego co do pewnych przykładów. Problemy sprawia także pisownia łączna i rozdzielna. Jest jeszcze dużo do zrobienia w ortografii, jeśli idzie o ustalenia, ale też jest pole do popisu dla osób, które układają dyktanda" – dodała.

Dyktando dla juniorów rozpocznie się o g. 10.00 w małej auli Auditorium Maximum, a dla dorosłych w dużej auli. Jury oceniać będzie poprawność ortograficzną i interpunkcyjną zapisanego tekstu.

Najlepszy uczestnik zostanie uhonorowany tytułem Krakowskiego Mistrza Ortografii. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody. Zanim zostaną one wręczone najmłodsi będą mogli wziąć udział w grach i zabawach logopedycznych, skorzystać z porad logopedy i uczestniczyć w warsztatach językoznawczych "W świecie fake\'ów", które mają ich uczulić, że nie we wszystko, co oglądają i czytają powinni wierzyć.

Dla osób, które wcześniej się zapiszą, zaplanowano zwiedzanie zakamarków Biblioteki Jagiellońskiej oraz zwiedzanie Muzeum UJ. Dr hab. Piotr Oczko wygłosi w auli Auditorium Maximum UJ wykład "Tajemnice Ani z Zielonego Wzgórza. Czego nie wiemy o powieści Lucy Maud Montgomery?".

Rok temu w zwycięzcą Dyktanda Krakowskiego został Marek Szopa z Gorzowa Wielkopolskiego. Zgodnie z regulaminem osoby, które mają już tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii, nie mogą ponownie startować.

Organizatorami III Dyktanda Krakowskiego są: Wydział Polonistyki UJ, Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia oraz Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018