Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
01.03.2018 aktualizacja 01.03.2018

Defibrylator znacznie zwiększa szanse przeżycia przy zatrzymaniu krążenia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Szanse na przeżycie osoby z zatrzymaniem krążenia ponad dwukrotnie wzrastają, jeśli spieszący na pomoc przechodnie mają dostęp do zewnętrznego automatycznego defibrylatora (AED)– informuje pismo „Circulation”.

Według danych American Heart Association, w USA poza szpitalami dochodzi rocznie do 350 tys. przypadków zatrzymania krążenia. Ponad 100 tys. z nich ma miejsce poza domem.

Mniej niż połowa (45,7 proc.) ofiar zatrzymania krążenia uzyskuje natychmiastową pomoc przed zjawieniem się fachowych służb medycznych (którym przybycie na miejsce zdarzenia zajmuje od czterech do dziesięciu minut).

Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował 49 555 przypadków zatrzymania krążenia, do jakich doszło poza szpitalami w głównych miastach USA i Kanady. Skupiono się na zdarzeniach, do których doszło w miejscach publicznych i przy świadkach, zaś pacjent był podatny na działanie wstrząsu elektrycznego.

Jak się okazało, około 66 proc. tych osób przeżyło po defibrylacji do czasu wypisania ze szpitala.

Osoby z zatrzymaniem krążenia ratowane za pomocą defibrylatora miały znacznie większe szanse na przeżycie i wypisanie ze szpitala (66,5 proc. wobec 43 proc., które nie było defibrylowane). W przypadku użycia publicznie dostępnego defibrylatora zastosowanego przez osobę postronną szansa na przeżycie i wypisanie ze szpitala była 2,62 raz większa niż wówczas, gdy ofiara zatrzymania krążenia była defibrylowana dopiero po przybyciu fachowej pomocy medycznej. 2,73 raza większa była szansa na normalne funkcjonowanie i lepszy stan zdrowia.

Osoby, którym nie pomógł wyposażony w AED przechodzień w 70 proc. przypadków zmarły lub przeżyły z ograniczeniami funkcjonowania mózgu.

Jak zaznaczają autorzy badania, rocznie około 1700 osób na terenie USA przeżywa dzięki przypadkowym osobom korzystającym z AED. Niestety, mimo działań American Heart Association, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obecności tych urządzeń i/lub nie wie, jak z nich korzystać.

Przy zatrzymaniu krążenia każda minuta obniża szanse na przeżycie o 10 proc. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe wezwanie pomocy, resuscytacja, oraz skorzystanie z defibrylatora.

American Heart Association chce, aby AED znalazły się na wyposażeniu policji oraz były umieszczane w miejscach pracy, na stadionach, w centrach fitness, hotelach, kościołach, w sposób łatwy do lokalizacji – w tym samym miejscu, co sprzęt przeciwpożarowy. (PAP)

autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024