Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
28.02.2018 aktualizacja 28.02.2018

Komisarz UE ds. nauki: są 3 scenariusze budżetu następcy programu Horyzont 2020

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pozostawienie finansowania 9. programu ramowego w zakresie badań i innowacji na obecnym poziomie, zwiększenie go o połowę - lub jego podwojenie - takie trzy scenariusze dla następcy programu Horyzont 2020 rozważa unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas.

Horyzont 2020 to największy w historii unijny program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi ponad 77 mld euro. Biorący w nim udział naukowcy uczestniczyli w wielu ważnych odkryciach, np. planet pozasłonecznych, bozonu Higgsa i fal grawitacyjnych. Obecnie trwają intensywne prace nad kolejnym programem ramowym, na lata 2021-2027.

Unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moeda, zapytany we wtorek przez PAP, jaki przewiduje budżet dla kolejnego (po Horyzont 2020) programu finansowania nauki - powiedział, że przygotowany jest na trzy scenariusze: albo budżet pozostanie na takim samym poziomie, albo wzrośnie o 50 proc. lub też dwukrotnie. "Mam nadzieję, że będzie to mniej więcej pośrodku" - powiedział PAP.

Ostateczna decyzja w tej kwestii leży po stronie państw członkowskich UE - zastrzegł.

Z danych przekazanych PAP przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej wynika, że do tej pory z całości wydatkowanego budżetu z programu Horyzont 2020 Polska zdobyła 1,03 proc. środków, czyli prawie 278 mln euro (z puli ponad 77 mld euro). Najwięcej do tej pory pozyskały UW i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN - po ok. 14,9 i 14,6 mln euro. Jako kraj jesteśmy na 15. miejscu pod względem wysokości pozyskanego finansowania.

Według Moedasa kluczowe dla zwiększenia pozyskania środków z kolejnego programu ramowego przez trzynaście tzw. nowych krajów członkowskich (EU 13, w tym - przez polskie instytucje) jest choćby jego synergia z funduszami strukturalnymi. "Jeśli trafi do nas świetny projekt, ale nie mamy pieniędzy żeby go sfinansować, bo są inne doskonałe (projekty - PAP), automatycznie na jego realizację powinny być dostępne środki z funduszów strukturalnych. To byłby jeden ze sposobów" - powiedział komisarz w rozmowie z PAP.

Carlos Moedas był we wtorek gościem Big Science Business Forum 2018 w duńskiej Kopenhadze. jest to konferencja zorganizowana przez dziewięć największych europejskich organizacji zajmujących się nauką, m.in. CERN, ESA i ESO. Sympozjum ma być okazję do zawiązania współpracy między sektorem "wielkiej nauki" a biznesem i przemysłem.

Jako "wielką naukę" określa się prowadzenie badań naukowych na bardzo szeroką skalę z wykorzystaniem dużych środków finansowych (pozyskanych z funduszy państwa lub grupy państw albo organizacji), które przeznaczone są na olbrzymią infrastrukturę badawczą, wykorzystywaną przez międzynarodowe zespoły.

Z Kopenhagi Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024