15.11.2019
PL EN
07.03.2018 aktualizacja 07.03.2018

W tłustym ciele kumulują się pestycydy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Im więcej tkanki tłuszczowej posiadają ssaki i ptaki morskie, tym więcej pestycydów kumuluje się w ich organizmach - wykazały badania prowadzone na wybrzeżach Morza Ochockiego i Morza Beringa przez rosyjskich naukowców. Ich wnioski publikuje pismo "Marine Pollution Bulletin".

Naukowcy z Federalnego Uniwersytetu Dalekowschodniego we Władywostoku analizowali, w jaki sposób pestycydy chloroorganiczne gromadzą się u ciałach ssaków morskich i ptaków zamieszkujących północno-zachodnie części Pacyfiku. Badaniom poddano m.in. pływacze szare, morsy, mewy, fulmary, nurniczki czubate i burzyki bure.

Pestycydy chloroorganiczne (PCO) mają szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym i rolnictwie. PCO są silnie toksyczne, długo się rozkładają, a - jak wykazały obecne badania - gromadzą się chętnie w tkance tłuszczowej organizmów żywych. Im większy jej poziom, tym toksyn jest więcej.

Poziom PCO u organizmów morskich jest ważnym wskaźnikiem lokalnego i globalnego stanu środowiska. Im wyższe miejsce dany organizm zajmuje w łańcuchu żywieniowym, tym więcej toksyn się w nim gromadzi. Ponadto gatunki żyjące długo gromadzą w swych narządach wewnętrznych więcej pestycydów niż te żyjące krócej.(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019