Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
05.03.2018 aktualizacja 05.03.2018

Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej – od 11 marca

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ekonomista prof. Jerzy Hausner, językoznawca dr hab. Katarzyna Kłosińska i b. dowódca jednostki GROM gen. Roman Polko – to niektórzy prelegenci Festiwalu Nauki, który rozpocznie się 11 marca w Dąbrowie Górniczej.

W ciągu ośmiu festiwalowych dni zaplanowano ponad 150 spotkań naukowych, warsztatów, wykładów, pokazów, projekcji filmowych i teatralnych. Wydarzenia Festiwalu odbędą się nie tylko w Dąbrowie Górniczej, ale także w Częstochowie, Cieszynie, Olkuszu, Żywcu i Krakowie.

Czternasty już Festiwal Nauki organizuje Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz dąbrowski magistrat, w przedsięwzięcie zaangażowały się też dąbrowskie instytucje kultury, edukacji i sportu. Celem Festiwalu jest przybliżenie wszystkim chętnym tematyki prowadzonych badań naukowych, zapoznanie z najnowszymi osiągnięciami i odkryciami oraz przedstawienie ich w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie.

„W ciągu 13 lat Festiwal Nauki na stałe wpisał się w kalendarium naukowych wydarzeń w południowej Polsce, bo trzeba pamiętać, że odbędzie się on nie tylko w Dąbrowie Górniczej (....) Liczba uczestników Festiwalu z roku na rok się powiększa - w sumie we wszystkich edycjach wzięło udział ponad 160 tys. osób - dzieci, młodzieży i dorosłych” - podkreśliła rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz.

Wśród prelegentów i ekspertów tegorocznego Festiwalu znajdzie się wiele znanych postaci nauki, kultury i sztuki. Jednym z nich będzie prof. Hausner, polityk i ekonomista, w latach 2003-2005 wicepremier, który wygłosi inauguracyjny wykład "o przejściu od oportunistycznej do relacyjnej gry rynkowej".

Dr hab. Katarzyna Kłosińska, językoznawca, sekretarz naukowy Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, opowie o zapomnianych słowach i ich znaczeniach. Gen. Polko będzie mówił o historii polskich wojsk specjalnych, a red. Przemysław Pająk – jak technologia zmienia nasze życie.

Zajęcia organizowane w ramach Festiwalu są adresowane do różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Najmłodsi będą mogli skorzystać m.in. z warsztatów programowania robotów LEGO, pokazów astronomicznych czy warsztatów artystycznych. Maturzyści będą mogli wykorzystać techniki trenowania pamięci.

Patronatem honorowym wydarzenie objęli m.in.: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Nauk, marszałek woj. śląskiego i PAN.

Wszystkie wykłady, pokazy i warsztaty w ramach XIV Festiwalu Nauki są bezpłatne. Rejestracja odbywa się poprzez stronę: www.festiwal.wsb.edu.pl (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ pad/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024