18.12.2018
PL EN
07.03.2018 aktualizacja 07.03.2018

Blockchain pomoże podatnikom - propozycja polskich badaczy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Technologia blockchain ma pomóc podatnikom w udokumentowaniu, że ich partner biznesowy był płatnikiem podatku VAT w chwili realizowania transakcji. Rozwiązanie zaprezentowane przez zespół polskich badaczy trafiło do drugiej rundy konkursu Global Legal Hackathon.

Zespół polskich badaczy zwyciężył w pierwszej rundzie w zdalnej rywalizacji międzynarodowego konkursu Global Legal Hackathon 2018. W konkursie tym promowane są innowacyjne rozwiązania informatyczne w obszarze prawa i legislacji - poinformowało w przesłanym PAP komunikacie Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Zespół w składzie: Adam Zadrożny (Narodowe Centrum Badań Jądrowych i The University of Texas Rio Grande Valley), Beata Goźlińska (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego) i Marianna Zadrożna opracował rozwiązanie, które może przywrócić spokojny sen wszystkim uczciwym przedsiębiorcom obawiającym się, czy ich partnerzy biznesowi nie znikną nagle z listy płatników podatku VAT.

„Technologia, którą opracowaliśmy, bazująca na blockchainie, ma służyć potwierdzaniu, w sposób wiarygodny dla sądu, że naszego kontrahenta, płatnika podatku VAT, zweryfikowaliśmy w bazie ministerstwa” – wyjaśnia dr Zadrożny. „W razie wątpliwości ministerstwo - a w zasadzie urząd skarbowy - otrzymywałoby dowody kryptograficzne. W tej chwili w sytuacji spornej nawet najuczciwszy przedsiębiorca może co najwyżej przedstawić zrzuty ekranu z bazy ministerstwa. Niestety, są one podatne na manipulacje, więc nie mogą być dowodem. Zakwestionowanie dowodów kryptograficznych wymagałoby poważania blockchainu oraz podpisów cyfrowych. Opracowany przez nas protokół można rozszerzyć na pobieranie dowolnej informacji z polskich i zagranicznych serwerów rządowych, a także do udowodnienia czasu powstania dowolnych dokumentów i ich treści w wiarygodny sposób” - opowiada.

W komunikacie NCBJ wyjaśniono, że technologia blockchain opiera się na rozproszonej sieci komputerów. Każdy z nich uczestniczy w każdej pojedynczej transakcji lub akcie zdeponowania informacji. Informacje zapisywane są w łańcuchu bloków danych lub są przez te bloki przesyłane. Użytkownik ma dostęp tylko do swoich informacji, a także do ich pełnej historii, którą może zweryfikować lub uzyskać jej potwierdzenie. System jest bezpieczny, gdyż stopień jego złożoności praktycznie wyklucza jego złamanie przy użyciu jakichkolwiek dostępnych mocy obliczeniowych.

Technologia blockchain została stworzona na potrzeby kryptowalut, ale zakres jej potencjalnego zastosowania jest znacznie szerszy. Te potencjalnie inne zastosowania mogą być także ważne dla Narodowego Centrum Badań Jądrowych, które angażuje się w tematykę badań nad cyberbezpieczeństwem, rozwija nowoczesne technologie informatyczne - przede wszystkim w swoim Centrum Informatycznym Świerk - i wspiera udział w konkursie jednej z polskich drużyn.

Konkurs Global Legal Hackathon ma zasięg ogólnoświatowy. Służy on promowaniu najbardziej wartościowych rozwiązań informatycznych wspierających prawników i ich klientów. Rewolucja technologiczna jest nieunikniona także w tej dziedzinie, o czym są przekonani pomysłodawcy i organizatorzy konkursu – grupa firm działających na rynku światowym w branży IT oraz usług prawnych i consultingowych.

W tym roku pierwszy etap był rozgrywany w 40 miejscach na sześciu kontynentach oraz zdalnie w internecie. W tej formie rywalizacji wziął właśnie udział i wygrał zespół dr. Zadrożnego. Drugi etap, w którym wezmą udział jedynie zwycięscy etapu pierwszego, odbędzie się już 11 i 12 marca. Finał zaplanowany jest w kwietniu w Nowym Jorku.

Polskę w drugiej rundzie konkursu reprezentować będzie także zespół BlokEkipa. To związani z organizacjami pozarządowymi twórcy aplikacji, która pomaga kobietom stykającym się z przemocą, uzyskać bezpłatną pomoc prawników.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018