27.05.2019
PL EN
08.03.2018 aktualizacja 08.03.2018

1 mln euro za badania nad chorobą Alzheimera

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Trzej naukowcy z Wielkiej Brytanii oraz jeden z Niemiec otrzymali do podziału wartą 1 mln euro nagrodę duńskiej organizacji Lundbeck Foundation za pionierskie badania nad genetycznymi i molekularnymi mechanizmami rozwoju choroby Alzheimera.

"EurekAlert!" informuje, że trzej nagrodzeni Brytyjczycy to prof. John Hardy i prof. Bart De Strooper z University College London oraz prof. Michael Goedert z Cambridge University. Czwartym nagrodzonym badaczem jest prof. Christian Haass z uniwersytetu w Monachium.

Wyróżnieni naukowcy prowadzili przez wiele lat badania, które wykazały, że podłożem choroby Alzheimera jest odkładanie się w mózgu patologicznych białek, takich jak beta amyloid oraz tau.

Profesorowie Hardy i Haass odkryli rzadką mutację genetyczną sprzyjająca rozwojowi tej choroby. Powoduje ona odkładanie się beta amyloidu o nieprawidłowej strukturze co doprowadza do uszkodzenia komórek mózgu. Teoria ta znana jest jako tzw. kaskada amyloidowa.

Prof. Michael Goedert zwrócił uwagę, że na rozwój choroby Alzheimera wpływa również białko tau. Z kolei prof. De Strooper odkrył, że odkładaniu się nieprawidłowych białek w mózgu sprzyja enzym o nazwie sekretaza.

Podejrzewa się, że białko tau zaburza przepływ sygnałów między neuronami, natomiast beta amyloid uruchamia apoptozę, czyli śmierć samobójczą komórek. Jest to mechanizm obronny służący eliminowaniu nieprawidłowych komórek (zostaje on wyłączony w przypadku komórek rakowych, czego skutkiem jest niekontrolowane ich namnażanie się).

Jedynie 10 proc. przypadków choroby Alzheimera ma podłoże genetyczne. Nie wiadomo co uruchamia destrukcję mózgu u pozostałych chorych.

Na całym świecie na chorobę Alzheimera cierpi ponad 50 mln osób, z tego 10 mln w Europie. Według organizacji Alzheimer Europe, w Polsce w 2014 r. było co najmniej 500 tys. pacjentów z otępieniem, spośród których u 310 tys. występuje choroba Alzheimera.

Nie ma skutecznego leku na chorobę Alzheimera, leczenie jest głównie objawowe, szczególnie w rozwiniętej postaci. Prof. Hardy powiedział w rozmowie z „BBC News”, że zostanie w końcu opracowany preparat hamujący rozwój choroby. W 2016 r. pismo „Nature” opublikowało badania z użyciem przeciwciała monoklonalnego hamującego odkładanie się w mózgu beta amyloidu.

Z niektórych badań wynika, że ryzyko choroby Alzheimera zmniejsza leczenie nadciśnienia tętniczego krwi, cukrzycy i zaburzeń rytmu serca, jak również większa aktywność fizyczna, szczególnie szybkie i długie codzienne marsze oraz bogate życie towarzyskie i dieta śródziemnomorska. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019